CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Στο 90+1′ η Σάλκε, νίκη και για Πόρτο (vids)

Η γερμανική ομάδα επικράτησε 1-0 της Λοκομοτίβ - Πέρασε από την Τουρκία η Πόρτο

Με γκολ του Αλεσάντρο Σοπφ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σάλκε επικράρησε 1-0 της Λοκομοτίβ Μόσχας το βράδυ της Τρίτης (11/12).

Στο ματς του 4ου ομίλου του Champions League που διεύθυνε ο Τάσος Σιδηρόπουλος και οι υπόλοιποι Έλληνες, η γερμανική ομάδα συνέχισε την παράδοση που τη θέλει να μην χάνει εντός έδρας σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις (6 νίκες-3 ισοπαλίες).

Η αναμέτρηση είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον μόνο για τη Λοκομοτίβ και από τη στιγμή που έχασε, δεν είχε πια καμία σημασία το αποτέλεσμα στο άλλο παιχνίδι.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Γκέλερ (59′ Χάριτ), Νάλντο, Νάστασιτς, Μεντίλ (16′ Μπαμπά), Σταμπουλί, Σερντάρ, Σεπφ, Μασκαρέλ, Τόιχερτ (72′ Κουτούτσου), Κονοπλιάνκα.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Γκιλιέρμε, Ιγκνατιέβ, Κβιρκβέλια, Χέβεντες, Ρίμπους, Μιράντσουκ, Ντενίσοβ, Κριχόβιακ, Μπαρίνοβ, Έντερ (46′ Μιράντσουκ), Φαρφάν (80′ Σμολόβ).

Η αδιάφορη Πόρτο πέρασε νικηφόρα με 3-2 από την έδρα της Γαλατασαραϊ, η οποία πάντως θα συνεχίσει στο Europa League.

Οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Φελίπε, ο Μαρέγκα διπλασίασε το προβάδισμα στο 42′ με πέναλτι, ο Σοφιάν Φεγκουλί μείωσε στο 45+1′ με πέναλτι, ο Σέρτζιο Ολιβέιρα χρίστηκε σκόρερ στο 57′ και ο Ερέν Ντερντιγιόκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 65′.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μαριάνο, Μαϊκόν, Καμπάκ, Ναγκατόμο, Φερνάντο, Ντονκ (46′ Ονιεκούρου), Εντιαγέ, Φεγκουλί (90′ Τσελίκ), Γκάρι Ροντρίγκες, Ντερντιγιόκ.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Φελίπε, Λέιτα, Αλέξ Τέλες, Έκτορ Ερέρα, Ντανίλο, Σέρζιο Ολιβέιρα (82′ Τσιντόζι), Μαρεγκά, Ερνάνι (73′ Ζόρζε), Αντριάν (73′ Αντρέ Περέιρα).

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου

1. Πόρτο 16 (15-6)

2. Σάλκε 11 (6-4)

3. Γαλατάσαράι 4 (5-8)

4. Λοκομοτίβ 3 (4-12)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Στο 90+1′ η Σάλκε, νίκη και για Πόρτο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.