CHAMPIONS LEAGUE

Το δύο στα δύο έκαναν Ατλέτικο και Ντόρτμουντ

Οι δύο ομάδες συνέχισαν με νίκες κόντρα σε Μπριζ και Μονακό και θα λύσουν τις… διαφορές τους για την κορυφή στα μεταξύ τους παιχνίδια

Χέρι-χέρι συνεχίζουν στον πρώτο όμιλο του Champions League, Ντόρτμουντ και Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού επικράτησαν των Μονακό (3-0) και Μπριζ (3-1), αντίστοιχα.

Το ντέρμπι της ομίλου διεξήχθη στο «Σίγκναλ Ίντουνα Παρκ», όπου η Ντόρτμουντ υποδέχθηκε τη Μονακό. Οι Γάλλοι ήθελαν περισσότερο τη νίκη, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Ατλέτικο, αλλά αυτή που χαμογέλασε στο τέλος ήταν η γερμανική ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι το τρομερή με τη Μονακό πάντως να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ στο 37’ με τον Σιλά, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων απομάκρυνε.

Η Ντόρτμουντ αντέδρασε και στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε δίχτυα με τον Λάρσεν στο 51’. Πήρε την ωραία κάθετη πάσα και με σωστό πλασέ νίκησε τον Σούμπασιτς.

Το 1-0 δεν εξασφάλιζε τους παίκτες του Λουσιάν Φαβρ που έψαχναν και δεύτερο γκολ. Στο 69’ κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Αλκάθερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ότι δεν έκανε όμως στο 69’ ο Ισπανός, το πέτυχε στο 72’, όταν πέρασε και τον Σούμπασιτς και ουσιαστικά πλάσαρε σε κενή εστία.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Ζαγκαντού, Ντιαλό, Ντιλέινι (65’ Βάιγκλ), Σάντσο (84’ Φιλίπ), Αλκάσερ, Ρόις, Ακάνζι, Πίστσεκ, Βολφ (46’ Λάρσεν), Βίτσελ.

ΜΟΝΑΚΟ: Μπενάλιο (45’), Αολού, Ζέμερσον, Τίλεμανς, Γκολόβιν (77’ Τσαντλί), Σιντιμπέ, Ράγκι, Γκλικ, Σιλά (70’ Γκραντσέρ), Χένριτς, Φαλκάο.

Με Γκριζμάν δεν έχει πρόβλημα

Η Ατλέτικο αγχώθηκε κάπως με την Μπριζ, αλλά με δύο γκολ του Γκριζμάν πήρε τη νίκη κι έκανε το δύο στα δύο.

Ο Γάλλος ήταν σε πολύ καλή μέρα. Αρχικά βρήκε δίχτυα στο 20’, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ετσι στη συνέχεια πήρε την… εκδίκησή του στο 28’ όταν πλάσαρε σωστά μέσα από την περιοχή κι έκανε το 1-0.

Η Μπριζ δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και βρήκε την ισοφάριση στο 40’ με πολύ ωραίο σουτ του Γκρένεβελντ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ.

Η Ατλέτικο δεν μπορούσε να αφήσει το παιχνίδι να χαθεί μέσα από τα χέρια της. Πίεσε πολύ το δεύτερο ημίχρονο και στο 67’ δικαιώθηκε. Ο Ντιέγκο Κόστα βρήκε πολύ ωραία τον Γκριζμάν και ο Γάλλος επιθετικός έκανε το 2-1 για τους «ροχιμπλάνκος».

Το τελικό 3-1 σημείωσε ο Κόκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης!

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Γοδίν, Αρίας, Πάρτεϊ (63’ Κορέα), Κόκε, Γκριεζμάν, Σαούλ, Λεμάρ, Ντιέγκο Κόστα (69’ Ρ. Ερνάντεζ), Ερνάντεζ, Χιμένες (46’ Φιλίπε Λουίς).

ΜΠΡΙΖ: Λετίκα, Πουλέν, Γουέσλι, Σράιβερς (56’ Νακάμπα), Βλιέτινκ (56’ Κλίντον Μάτα), Βανάκεν, Ντένσγουιλ, Βέρμερ, Ριτς (75’ Οπέντα), Μέχελε, Γκρένεβελντ.