ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Χριστοδουλόπουλος: Έβαλε γκολάρα στο Πάφος – Ανόρθωση

Με ωραία εκτέλεση φάουλ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος βρήκε δίχτυα στη νίκη της Ανόρθωσης επί της Πάφου

Από τη στιγμή που πήγε στην Κύπρο ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος βρήκε την επαφή του με τα αντίπαλα δίχτυα και μάλιστα βάζει και κάποιες γκολάρες!

Μία εξ αυτών σημειώθηκε την Τετάρτη (19/1). Η Ανόρθωση έπαιζε με την Πάφο για το Κύπελλο και πέρασε με το εμφατικό 3-1 από το «Στέλιος Κυριακίδης». Το κερασάκι στην τούρτα για την «Κυρία» ήταν το γκολ του 35χρονου.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Πάφος ήταν εκείνη που σκόραρε πρώτη. Για την ακρίβεια ένα αυτογκόλ του Αντωνιάδη έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 42′. Ωστόσο, εκείνοι από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο έμειναν με παίκτη λιγότερο και στο 51′ ο Πόποβιτς με ωραία εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε. Στη συνέχεια ο Χριστοδουλόπουλος το πήρε πάνω του.

Από δική του ασίστ ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ ο Χαμπαρτζουμιάν στο 70′, ενώ ο Λάζαρος 10 λεπτά αργότερα με άψογη εκτέλεση φάουλ προσέθεσε ένα ακόμη τέρμα στο ενεργητικό του. Φέτος μετράει τρία στο πρωτάθλημα (και μία ασίστ), ενώ αυτό ήταν το πρώτο του στο Κύπελλο στο παρθενικό του ματς στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Τέσσερα είχε σημειώσει στο UEFA Europa Conference League. Τα δύο εξ αυτών ήταν στα προκριματικά και με αυτά ουσιαστικά είχε έρθει η πρόκριση για τους ομίλους της διοργάνωσης. Εκεί η μοναδική νίκη της Ανόρθωσης είχε σημειωθεί με γκολάρα του (σουτ από τη σέντρα) κόντρα στη Γάνδη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χριστοδουλόπουλος: Έβαλε γκολάρα στο Πάφος – Ανόρθωση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.