ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες του εξωτερικού: Bρίσκει τον εαυτό του ο Κονέ (vids)

Έλληνες του εξωτερικού: To περασμένο καλοκαίρι πήρε την απόφαση να συνεχίσει σε πολιτείες μακρινές, αποτελώντας την πρώτη μεταγραφή στην ιστορία της νεοσύστατης Γουέστερν Γιουνάιτεντ από την Αυστραλία. Πλέον, ο ίδιος δείχνει να βρίσκει όλο και περισσότερο τα βήματά του.

Το ξεκίνημα του έμπειρου πρώην διεθνή χαφ σίγουρα δεν ήταν ονειρεμένο για εκείνον, ωστόσο αποτελούσε πάντα βασική επιλογή του Μαρκ Ρουντάν. Μην ξεχνάμε άλλωστε πως βοηθός του είναι ο  Τζόνι Αναστασιάδης, παλιά δόξα του ΠΑΟΚ, με εννιαετή καριέρα στην Ελλάδα.

Στη νίκη με 3-1 απέναντι στην Μέλμπουρν Βίκτορι, έβαλε και αυτός το λιθαράκι του. Επειτα από εκτέλεση φάουλ στο 24ο λεπτό πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του, η οποία λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου πέτυχε και τρίτο τέρμα.

Αυτή ήταν και η 1η νίκη της Γουέστερν ύστερα από 3 σερί ήττες, όπου δεν είχε σκοράρει, ελπίζοντας ότι θα βγει από την αγωνιστική κρίση που διανύει. Από εκεί θέλει να βγει και ο Παναγιώτης Κονέ που έχοντας μείνει έναν χρόνο εκτός αγωνιστικής δράσης, έχασε την θέση του στο γαλανόλευκο ρόστερ.

Έλληνες του εξωτερικού: έλεγχος απόδοσης

Ο ΚΑΛΟΣ

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ – ΒΙΛΕΜ

Η… ελληνική Βίλεμ δεν αστειεύεται! Εφυγε αλώβητη από την «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» με 2-0, υποχρεώνοντας τον Άγιαξ στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα αλλά και στο πρώτο ματς που δεν σκοράρει. O 21χρονος φορ είχε σημαντική συνεισφορά στο σπουδαίο αποτέλεσμα, δίνοντας την ασίστ στο 0-2 του Ντάνκερλουι στο 78′.

Ο ΚΑΚΟΣ

ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΙΤΣΙΟΥ – ΑΝΚΑΡΑΓΚΟΥΤΣΟΥ

Σε δεινή βαθμολογική θέση η τουρκική ομάδα, δεν πείθει καθόλου και είναι ξεκάθαρο πως φέτος θα έχει μία δύσκολη χρονιά. Στην εντός έδρας ήττα (7η σερί) με 3-1 από την Γκαζιαντέπ ο 26χρονος μπακ φέρει ευθύνη σε 2 γκολ, καθώς ο Γκουρλιέρ τον νίκησε σε δύο μονομαχίες για να βρει δίχτυα.

Δείτε ΕΔΩ στιγμιότυπα της αναμέτρησης.

Ο… ΑΣΗΜΟΣ

ΑΡΗΣ ΣΟΪΛΕΔΗΣ – ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Διαρκώς βελτιώνεται και παίρνει αποτελέσματα η Στεάουα με τον 28χρονο άσο να κερδίζει θέση βασικού στη σύνθεση του Μπογκντάν Βιντίλα για 2η φορά στα 3 τελευταία παιχνίδια, την οποία είχε χάσει στο περασμένο διάστημα. Μεταγραφές επιπέδου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος υποσχέθηκε ο ιδιοκτήτης, Τζίτζι Μπεκάλι, ελπίζουμε να μην… αφορούν τη θέση του αριστερού μπακ.

THAT’S MY BOY

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΡΙΑΔΗΣ – ΝΟΡΘ ΙΣΤ ΓΙΟΥΝ.

Σε περίοδο φορμαρίσματος βρίσκεται ο πρώην εξτρέμ της Ξάνθης και του Απόλλωνα Σμύρνη. Ο 27χρονος άσος χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του σκοράροντας στο 90′ στο ματς την Τζαμσχεντπούρ. Μάλιστα, όπως βλέπετε και στην φωτογραφία έχει αλλάξει πλήρως και την εμφάνιση του!

ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ

ΤΑΣΟΣ ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ – ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ

Παρέμενε αήττητη για τρεις αγωνιστικές και φιλοδοξούσε να επεκτείνει το σερί κόντρα στην καλή της… πελάτισσα Άλταχ (δεν είχε χάσει ποτέ εντός έδρας, 13-3-0 το ρεκόρ). Ωστόσο, η ιστορία γράφτηκε διαφορετικά, με τον 29χρονο άσο να μην μπορεί να αποσοβήσει τα 2 γκολ, με τα οποία έγινε η ανατροπή. Ετσι, έχει δεχθεί γκολ στα 11 από τα 12 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

ΓΙΑ ΔΕΣ

OΔΥΣΣΕΑΣ ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ – ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Οι «αετοί» δείχνουν να είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση, σημειώνοντας τη 10η συνεχόμενη νίκη τους. Ο διεθνής γκολκίπερ αγωνίστηκε ξανά βασικός στο πέρασμα με 4-1 από την έδρα της Μποαβίστα, χωρίς να έχει χάσει λεπτό από τα παιχνίδια πρωταθλήματος και Τσάμπιονς Λιγκ. Πλέον, όλοι στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με τη Ζενίτ, όπου μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΕΥΘΥΜΗΣ ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ – ΤΟΥΛΟΥΖ

Δεν είναι σε καλό φεγγάρι η γαλλική ομάδα, σε παρόμοια κατάσταση και ο Έλληνας φορ. Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Στρασβούργο, δίχως όμως να καταφέρει να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα. Ηταν η 7η σερί ήττα, το χειρότερο ρεκόρ εδώ και 14 χρόνια, με το κλίμα στις τάξεις της να είναι πολύ κακό, μιας και έχει αλλάξει ήδη προπονητή και βελτίωση δεν είδε.