ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Τουρκία: Δημιουργός ο Μπακασέτας, βασικός ο Σιώπης – Πρόκριση η Τράμπζονσπορ

Πρόκριση για την Τράμπζονσπορ στο Κύπελλο στην Τουρκία - Έπαιξαν οι Τάσος Μπακασέτας και Μανώλης Σιώπης

Τουρκία: Ο Τάσος Μπακασέτας και ο Μανώλης Σιώπης αγωνίστηκαν την Τρίτη (28/12), στην αναμέτρηση της Τράμπζονσπορ με τη Μπολούσπορ.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στην Τραπεζούντα, στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Κυπέλλου.

Μία φάση όπου συμμετέχουν

• 18 σύλλογοι από τη Süper Lig
  • 9 από τη 2η κατηγορία
  • 3 από την 3η κατηγορία
  • 2 από την 4η κατηγορία

Η Τράμπζονσπορ δεν είχε καταφέρει να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησης απέναντι στην ομάδα της 2ης κατηγορίας του τουρκικού ποδοσφαίρου.

Τότε, ο Μπακασέτας πέρασε στη θέση του Μπεράτ Εζντεμίρ και μόλις 2 λεπτά αργότερα (48′) δικαίωσε τον Αμπντουλάχ Αβτζί για την επιλογή του.

Συγκεκριμένα, ο αρχηγός της Εθνικής Ελλάδας τροφοδότησε τον Μπενγκαλί-Φοντέ Κοϊτά, ο οποίος προσποιήθηκε, σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Ο Μπακασέτας έφτασε τις 8 ασίστ φέτος στην Τουρκία

O Αβτζί χρησιμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς, δεδομένου ότι υπήρχαν πολλοί τραυματίες.

Να σημειωθεί ότι η Μπολούσπορ είχε γενέθλια σήμερα, αφού ιδρύθηκε στις 28 Δεκεμβρίου 1965.

Μάλιστα, οι παίκτες της βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ένα σχετικό πανό, χωρίς ωστόσο να βάλουν το… κερασάκι στην τούρτα της εορταστικής ημέρας.

Ο Τάσος Μπακασέτας, αντίθετα, στο τελευταίο παιχνίδι για το 2021 έφτασε τις 8 ασίστ σε 21 συμμετοχές, ενώ έχει σκοράρει και 7 φορές.

Έντγκαρ Ιέ, Βίκτορ Ούγκο, Άντερς Τρόντσεν, Άντονι Νουακαέμε και Ζερβίνιο, δεν είχαν συμπεριληφθεί στην αποστολή.

Μάλιστα, ο Ερτζέ Καρντεσλέρ υπερασπίστηκε για πρώτη φορά την εστία της Τράμπζονσπορ σε επίσημο ματς φέτος.

Υπενθυμίζεται ότι στις 21 Δεκεμβρίου, ο Μπακασέτας είχε δώσει την ασίστ για το πρώτο γκολ του Αντρέας Κορνέλιους, στο εκτός έδρας ματς με την Αλτάι.

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος είχε… στραβώσει για την Τράμπζονσπορ, όμως χάρη στην ασίστ του Έλληνα άσου στο 51′, ο Δανός φορ ισοφάρισε.

Ο Κορνέλιους, μάλιστα, σκόραρε και το νικητήριο γκολ (1-2) στο 88ο λεπτό του αγώνα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τουρκία: Δημιουργός ο Μπακασέτας, βασικός ο Σιώπης – Πρόκριση η Τράμπζονσπορ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.