ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Βαγγέλης Παυλίδης: «Σοκάρε» τον Άγιαξ με γκολάρα, διπλό για την Άλκμααρ! (vid)

Ο Βαγγέλης Παυλίδης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του κόντρα στον Άγιαξ με ένα εξαιρετικό τελείωμα πάνω στην κίνηση.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του κόντρα στον Άγιαξ με ένα εξαιρετικό τελείωμα πάνω στην κίνηση, στο 50ο λεπτό.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Χάρη σε άψογο σουτ μέσα από την περιοχή που πέτυχε ο Βαγγέλης Παυλίδης στο 50′, η Άλκμααρ πήρε ισοπαλία 1-1, στην έδρα του Άγιαξ, για την 16η αγωνιστική της Eredivisie.

Σε αντεπίθεση της ομάδας του Έλληνα επιθετικού από τα αριστερά, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη επιτιθέμενου και εν συνεχεία στρώθηκε «λουκούμι». Ο επερχόμενος Βαγγέλης Παυλίδης με άψογο τελείωμα νίκησε τον τερματοφύλακα του «Αίαντα», κάνοντας το 0-1 στο 50′.

Το 1-1 έγινε στο 73′ από τον συνήθη… ύποπτο Γάλλος Σεμπαστιάν Αλέρ, όμως η ΑΖ πήρε και πάλι το προβάδισμα, όταν

Αυτή τη φορά δεν την είπε όμως ο Παυλίδης, αλλά ο Αμπουκλάλ στο 84′ που έκανε το 1-2! Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο «Αίαντας» ισοφάρισε με τον Σούουρς, αλλά μετά τη χρήση του VAR ακυρώθηκε!

Έτσι η Αλκμααρ με το «τρίποντο» αυτό έφτασε τους 34 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην 3η θέση, μόλις 2 βαθμούς από Άγιαξ και Φέγερνορντ που έχουν από 36.