ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Βλαχοδήμος: Έκανε χοντρό λάθος και γκέλαρε η Μπενφίκα

Ισόπαλοι 2-2 με την Μπελενένσες ήρθαν οι Λουζιτανοί

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Μπορεί να κάνει εξαιρετική σεζόν με την Μπενφίκα ο Βλαχοδήμος, αλλά το βράδυ της Δευτέρας (11/3) υπέπεσε σε ένα χοντρό λάθος. Το κακό για εκείνον ήταν πως τελικά κόστισε στην Μπενφίκα.

Η τελευταία δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπελενένσες, ισοφαρίστηκε έχοντας προηγηθεί 2-0 και το πρωτάθλημα πήρε φωτιά. Πλέον ισοβαθμεί με την Πόρτο και απομένουν εννιά αγωνιστικές ακόμα.

Στο 55′ ο Ζόνας άνοιξε το σκορ, ενώ από σουτ του Σάμαρη δέκα λεπτά μετά έγινε το 2-0. Ο Έλληνας διεθνής χαφ δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Νούνο Κοέλιο και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 68′ ο Βιάνα εκτέλεσε χωρίς δύναμη ένα φάουλ, ο Βλαχοδήμος νόμιζε ότι η μπάλα θα πάει άουτ και την άφησε! Το αποτέλεσμα ήταν να τη μαζέψει από τα δίχτυα της εστίας του. Δύο λεπτά μετά ο Ρούμπεν Ντίας γύρισε την μπάλα χωρίς να βλέπει και ο Κίκας το εκμεταλλεύτηκε διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Εντουάρντο Ενρίκε για τους φιλοξενούμενους.