EURO 2020

Ισπανία: Ο Ράμος έδωσε το πέναλτι στον Μοράτα! (vid)

Η Ισπανία συνέχισε την αήττητη πορεία της στα προκριματικά του Euro 2020, κάνοντας το 4 στα 4, χάρη στη νίκη επί της Σουηδίας.

Οι Ισπανοί ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ας έληξε το ημίχρονο 0-0. Για ένα διάστημα «σφυροκοπούσαν» τους αντιπάλους τους, αλλά ο Όλσεν κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους. Υπήρχε και ένα γκολ, βέβαια, που ακυρώθηκε για οφσάιντ που μόνο ο βοηθός είδε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η αφέλεια των Σουηδών αρκούσε για να ανοίξει το σκορ. Από αχρείαστο χέρι του Λάρσον η Ισπανία κέρδισε πέναλτι και ο Ράμος στο 64′ έκανε το 1-0.

Στο 85′ ο Αλβάρο Μοράτα έπειτα από εκπληκτική ενέργεια κέρδισε δεύτερο πέναλτι. Ο κεντρικός αμυντικός της Ρεάλ Μαδρίτης, Σέρχιο Ράμος, αν και είχε την ευκαιρία να πετύχει το 8ο γκολ στις τελευταίες ισάριθμες συμμετοχές του, του έδωσε τη μπάλα για να το εκτελέσει.

«Δεν τον ρώτησα καν για το πέναλτι επειδή ο Σέρχιο πάντα θέλει να αναλαμβάνει τις εκτελέσεις. Έκανε όμως μία εκπληκτική χειρονομία. Τον ευχαριστώ και ξέρει τι πιστεύω για αυτόν» δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Μοράτα.

Ο φορ της Ατλέτικο τον ευχαρίστησε και σκόραρε σε μία γενικότερα δύσκολη περίοδο της ζωής του.

Πριν από λίγες ημέρες η οικογένειά του έζησε στιγμές τρόμου.

Δύο ένοπλοι ληστές εισέβαλαν στην πολυτελή οικεία του στη Μαδρίτη και απείλησαν την οικογένειά του.

Τελικά όλα κύλησαν ομαλά, με τους δύο άνδρες να παίρνουν τη «λεία» τους και να αποχωρούν χωρίς να πειράξουν κανέναν.

Ο  επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης βρισκόταν στα Νησιά Φερόε με την αποστολή της εθνικής Ισπανίας για τα προκριματικά του Euro 2020.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ισπανία: Ο Ράμος έδωσε το πέναλτι στον Μοράτα! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.