EUROPA LEAGUE

16 Μαΐου 2001: Η Λίβερπουλ κατακτά το UEFA με 5-4!

Η Λίβερπουλ επιστρέφει στους ευρωπαϊκούς τίτλους! Σαν σήμερα, στις 16 Μαΐου το 2001 αντιμετωπίζει στον τελικό του -πάλαι ποτέ- Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ την ισπανική Αλαβές και κατακτά το τρόπαιο. Ο τελικός στο Βεστφάλεν είναι συγκλονιστικός. Ο Γερμανός Μάρκους Μπάμπελ δίνει προβάδισμα στη Λίβερπουλ του Ζεράρ Ουγιέ στο 4′ ενώ στο 16′ ο -21χρονος τότε- Στίβεν Τζέραρντ...

Η Λίβερπουλ επιστρέφει στους ευρωπαϊκούς τίτλους! Σαν σήμερα, στις 16 Μαΐου το 2001 αντιμετωπίζει στον τελικό του -πάλαι ποτέ- Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ την ισπανική Αλαβές και κατακτά το τρόπαιο.

Ο τελικός στο Βεστφάλεν είναι συγκλονιστικός. Ο Γερμανός Μάρκους Μπάμπελ δίνει προβάδισμα στη Λίβερπουλ του Ζεράρ Ουγιέ στο 4′ ενώ στο 16′ ο -21χρονος τότε- Στίβεν Τζέραρντ κάνει το 2-0. Ο Ιβάν Αλόσνο που έχει περάσει ως αλλαγή στο 22′ μειώνει πέντε λεπτά αργότερα σε 2-1, αλλά ο… γερόλυκος Γκάρι ΜακΆλιστερ με πέναλτι κάνει το 3-1 στο 41′.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χάβι Μορένο -λίγο πριν κάνει το άλμα για τη Μίλαν- με δύο γρήγορα γκολ ισοφαρίζει σε 3-3 στο 51′. Ο Ρόμπι Φάουλερ στο 73′ κάνει το 4-3 αλλά ο Ζόρντι Κρόιφ στο 88′ ισοφαρίσει σε 4-4 και το παιχνίδι πηγαίνει στην παράταση.

Στο 99′ ο Μάνιο αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Σμίτσερ, ενώ τον ίδιο δρόμο ακολουθεί και ο Καρμόνα στο 116′. Μόνο που εκεί τα πράγματα είναι… χειρότερα. Η Αλαβές μένει με εννέα παίκτες, αλλά αυτό το φάουλ έκρινε τον τελικό. Ο Μακ Άλιστερ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, και ο Ντελφί Χέλι προσπάθησε να διώξει με γυριστή κεφαλιά, είδε όμως την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 4-3 της Λίβερπουλ. Τότε ίσχυε το χρυσό γκολ και αυτό το… χρυσό αυτογκόλ σήμανε και την επιστροφή της στους ευρωπαϊκούς τίτλους μετά από 17 χρόνια!

Tor 5:4 Eigentor durchDelfi GELI links
UEFA-Cup Finale FC Liverpool -Deportivo ALAVEZ 5:4 n.V.

Αλαβές: Χερέρα, Έγκεν (22 Αλόνσο), Κόντρα, Καρμόνα, Τέλεζ, Χέλι, Κρόιφ, Τόμιτς, Ντέσιο, Αστουδίγιο (46 Μάνιο), Χάβι Μορένο (64 Πάμπλο).

Λίβερπουλ: Βέστερφελντ, Γκάραχερ, Ανσό (54 Σμίτσερ), Χίπια, Μπάμπελ, Τζέραρντ, ΜακΑλιστερ, Χάμαν, Μέρφι , Χέσκεϊ (64 Φάουλερ), Όουεν (78 Μπέργκερ).

Δείτε εδώ την πορεία της ομάδας μέχρι και τον τελικό στις 16 Μαΐου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «16 Μαΐου 2001: Η Λίβερπουλ κατακτά το UEFA με 5-4!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.