EUROPA LEAGUE

Πάρτι ΠΑΟΚ στη Λευκορωσία!

Ο Δικέφαλος με τον Βραζιλιάνο Σαμπά να σκοράρει δύο γκολ και να δίνει δύο ασίστ πέτυχε μεγάλη νίκη με 1-4 επί της Μπάτε Μπόρισοφ

Η Σάμπα είναι ιδιαίτερα γνωστή για τον ζωηρό ρυθμό της και την ερωτική της χορευτική έκφραση και σήμερα ο Ζαμπά με δύο γκολ και δύο ασίστ, τέτοια σχέση ανέπτυξε με την μπάλα που χαϊδεύοντας την, όπως μόνο ένας Βραζιλιάνος μπορεί έκανε εντυπωσιακά πράγματα οδηγώντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη και σημαντική του νίκη στους ομίλους του Europa League απέναντι στην Μπάτε Μπόρισοφ με 1-4.

Οι “ασπρόμαυροι” μέσα στα πρώτα 17 λεπτά προηγήθηκαν με 0-3 με γκολ του Πρίγιοβιτς στο 6΄και δύο του Ζαμπά στο 11΄ και 16΄ “καθαρίζοντας” απο νωρίς τον αγωνα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σαφείς οδηγίες να πιέσει ψηλά και τα κατάφερε απο το ξεκίνημα πολύ καλά αφού οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα.

Η τακτική του Δικεφάλου είχε πολύ γρήγορα αποτελέσματα αφού ήδη απο το 6΄της αναμέτρησης προηγήθηκε με 0-1 με τον… συνήθη ύποπτο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζαμπά.

Ο τελευταίος ήταν αυτός που στο 10΄ πήρε… προσωπικά το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ, έκανε ατομική προσπάθεια μπήκε στην μεγάλη περιοχή απο δεξιά, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αφού αυτή κόντραρε πρώτα στον Φιλιπένκο. Ο Βραζιλιάνος όμως δεν σταμάτησε να χορεύει την αντίπαλη άμυνα και στο 17 μετά απο όμορφη πάσα του Μαουρίσιο σημείωσε το τρίτο τέρμα της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Πέντε λεπτά ύστερα απο την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπάτε Μπόρισοφ απείλησε με δυνατό σουτ του Ρίος με την μπάλα να κοντράρει στον Τόσκα να αλλάζει πορεία και ο Πασχαλάκης να αναγκάζεται να αποκρούσει σε κόρνερ. Στο 61΄ τελικά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα πάτησε “φρένο” και μείωσαν με κεφαλιά του Σκάβις που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο μόλις δύο λεπτά πριν.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας όμως απάντησαν γρήγορα αφού στο 73΄ ο Ζαμπά έκανε ωραία ατομική ενέργεια απο τα δεξιά γύρισε την μπάλα στον Πέλκα που απο το ύψους της περιοχής έπιασε απευθείας το σουτ σημειώνοντας το 1-4 που ήταν και το τελικό σκορ.

MVP: Ο Ζαμπά ήταν εκπληκτικός και με δύο ασίστ, δύο γκολ και τη γενικότερη παρουσία του ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, δίνοντας αποδείξεις για την κλάση του

UP: Ο Κρέσπο για ένα ακόμη ματς ήταν εκπληκτικός και “καθάρισε” στην άμυνα όλες τις δύσκολες φάσεις για την άμυνα του ΠΑΟΚ.

DOWN: Όλη η ομάδα της ΜΠΑΤΕ ήταν απογοητευτική χάνοντας απο νωρίς όποιες ελπίδες είχε και παίζοντας αρκετά αμυντικά δεν κατάφερε να πετύχει απολύτως τίποτα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 46′ Βολόντκο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΓΚΟΛ: 0-1 (6΄ Πρίγιοβιτς), 0-2 (11΄ Ζαμπά), 0-3 (17΄Ζαμπά), 1-3 (60΄ Σκάβις), 1-4 (73΄ Πέλκας)

ΜΠΑΤΕ (Αλεκσέι Μπάγκα): Σχερμπίτσκι, Βολόντκο, Φιλιπένκο, Πολιάκοφ, Ρίος, Ντράγκουν (71΄ Χλεμπ), Γιαμπλόνσκι, Μπάγκα, Στάσεβιτς (77΄ Γκορντέιτσουκ), Τουόμινεν (59΄ Σκάβις), Ιβάνιτς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας, Λημνιός ( 70′ Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (85′ Βιεϊρίνια), Πρίγιοβιτς (76΄ Ακπόμ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πάρτι ΠΑΟΚ στη Λευκορωσία!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.