EUROPA LEAGUE

Προβάδισμα πρόκρισης για Ατλέτικο και Μαρσέιγ (vids)

Με το 1-1 έφυγαν από το Λονδίνο οι «ροχιμπλάνκος», νίκη 2-0 επί της Ζάλτσμπουργκ οι Γάλλοι

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό του Europa League έχουν η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Μαρσέιγ.

Οι «ροχιμπλάνκος» των 10 παικτών απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από την Άρσεναλ στο Λονδίνο, ενώ η ομάδα του Κώστα Μήτρογλου (βασικός) επιβλήθηκε 2-0 της Ζάλτσμπουργκ στη Μασσαλία.

Άρσεναλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1

Το ματς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού μόλις στο 10’ ο Σίμε Βρσάλικο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, μία απόφαση που έκανε έξαλλο τον Ντιέγκο Σιμεόνε, ο οποίος είχε την ίδια μοίρα με τον παίκτη του.

Ο Κροάτης δέχθηκε την πιο γρήγορη πρώτη κάρτα (1:15) και δεύτερη (9:09) στην ιστορία του Europa League, με συνέπεια οι «ροχιμπλάνκος» να αλλάξουν τη διάταξή τους σε 4-4-1.

Η Άρσεναλ απείλησε τρεις φορές από το 18’ μέχρι το 21’ με Γουίλσιρ, Γουέλμπεκ και Κοσιελνί, σε ένα α’ ημίχρονο που τελείωσε με υπέρ της κατοχή μπάλας 69%.

Επιπλέον, οι 15 τελικές αποτελούν για τους «κανονιέρηδες» την κορυφαία επίδοση στο α’ μέρος ευρωπαϊκής αναμέτρησης από τη σεζόν 2003-04.

Το γκολ ήρθε στο 61ο λεπτό με κεφαλιά του Αλεσάντρ Λακαζέτ, ο οποίος έφτασε τα 7 γκολ στους τελευταίους 7 αγώνες ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Η Ατλέτικο είχε απειλήσει μόλις μία φορά στο ματς (38’ Γκριζμάν), αλλά στο 82’ ο ίδιος παίκτης πήρε τις κόντρες από τον Κοσιελνί και τον Οσπίνα, προτού στείλει με διπλή προσπάθεια στα δίχτυα των «κανονιέρηδων».

Στον τελευταίο εντός έδρας ευρωπαϊκό αγώνα της θητείας του στην Άρσεναλ, ο Αρσέν Βενγκέρ δεν έκανε καμία αλλαγή και είδε την ομάδα του να χάνει κλασική ευκαιρία στο 87’ με κεφαλιά του Ράμσεϊ (απέκρουσε ο Όμπλακ).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ράμσεϊ, Τζάκα, Γουίλσιρ, Γουέλμπεκ, Εζίλ, Λακαζέτ.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Πάρτεϊ, Χιμένες, Γκοντίν, Ερναντέζ, Κορέα (75’ Σάβιτς), Σαούλ, Κόκε, Γκριζμάν (85’ Τόρες), Γκαμερό (65’ Γκάμπι).

Μαρσέιγ – Ζάλτσμπουργκ 2-0

Με τον φορμαρισμένο Κώστα Μήτρογλου στο αρχικό της σχήμα παρατάχθηκε η Μαρσέιγ στην πρώτη μονομαχία κόντρα στη Ζάλτσμπουργκ.

Η γαλλική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Τοβέν (βρήκε την μπάλα και με το χέρι), έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παγέτ.

Μερικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου δεν απείλησαν καθόλου τον Πελέ, ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει στο 53’ σε σουτ του Βολφ.

Στιγμές νωρίτερα η Μαρσέιγ είχε χάσει με τραυματισμό στον δεξί αστράγαλο τον Λούκας Οκάμπος και η Ζάλτσμπουργκ είχε ζητήσει πέναλτι σε σύγκρουση του Λοπέζ με τον Λάινερ.

Τελικά, η ομάδα του Κώστα Μήτρογλου (έπαιξε σε όλο το ματς) έμελλε να βρει δίχτυα και στο β’ ημίχρονο, όταν στο 63’ ο Παγέτ έδωσε στον νεοεισελθόντα Ενζί κι εκείνος πλάσαρε ιδανικά.

Η Ζάλτσμπουργκ δεν το έβαλε κάτω, απείλησε σε δύο περιπτώσεις και στο 77’ απώλεσε την πιο κλασική ευκαιρία με κοντινό πλασέ του Γκούλμπραντσεν στο δεξί δοκάρι.

Tελικά το 2-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη και η Μαρσέιγ έκανε ένα μεγάλο βήμα για την πρώτη συμμετοχή σε ευρωπαϊκό τελικό από το 2004.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Πελέ, Σαρ, Ραμί, Λουίζ Γκουστάβο, Αμαβί, Μαξίμ Λοπέζ (60′ Ενζί), Σανσόν, Παγέτ, Τοβέν (81′ Ζερμέν), Οκάμπος (52′ Ανγκισά), Μήτρογλου.

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Λάινερ, Ραμάλιο, Τσάλετα-Τσαρ, Ούλμερ, Σαμασεκού, Αϊνταρά (81′ Γιαμπό), Μπερίσα, Βολφ (68′ Σλάγκερ), Ντάμπουρ, Χουάνγκ Χι-Τσαν (60′ Γκούλμπραντσεν).

Το πρόγραμμα της ημιτελικής φάσης

Πέμπτη (26/4)

Άρσεναλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (61’ Λακαζέτ – 82’ Γκριζμάν)

Μαρσέιγ – Ζάλτσμπουργκ 2-0 (15′ Τοβέν, 63′ Ενζί)

Πέμπτη (3/5)

22:05 Ατλέτικο Μαδρίτης – Άρσεναλ

22:05 Ζάλτσμπουργκ – Μαρσέιγ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προβάδισμα πρόκρισης για Ατλέτικο και Μαρσέιγ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.