ΓΑΛΛΙΑ

Κύπελλο Γαλλίας: Πέρασε η Παρί, σοκ για Λιλ

Συνεχίζονται οι εκπλήξεις στο Κύπελλο Γαλλίας. Μετά τον αποκλεισμό της Μονπελιέ από τη Μπελφόρ την Τρίτη (28/1) σήμερα Τετάρτη (29/1) ήταν η… σειρά της Λιλ να μείνει εκτός από ομάδα της 4ης κατηγορίας της χώρας! Συγκεκριμένα η Επινάλ επικράτησε εντός έδρας της Λιλ με 2-1 υποχρεώνοντάς την να μείνει εκτός των προημιτελικών του θεσμού. Ο...

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Συνεχίζονται οι εκπλήξεις στο Κύπελλο Γαλλίας. Μετά τον αποκλεισμό της Μονπελιέ από τη Μπελφόρ την Τρίτη (28/1) σήμερα Τετάρτη (29/1) ήταν η… σειρά της Λιλ να μείνει εκτός από ομάδα της 4ης κατηγορίας της χώρας!

Συγκεκριμένα η Επινάλ επικράτησε εντός έδρας της Λιλ με 2-1 υποχρεώνοντάς την να μείνει εκτός των προημιτελικών του θεσμού.

Ο Ρεμί άνοιξε το σκορ στο 8′ για τους φιλοξενούμενους και όλα έδειχναν οτι πρόκειται για μια εύκολη πρόκριση. Στο 56′ όμως ο Ζαν Φιλίπ Κρασό ισοφάριασε σε 1-1 κα μόλις 6 λεπτά αργότερα (62′) έκανε ο ίδιος το 2-1 για να χαρίσει ιστορική πρόκριση στην ομάδα του.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πάντως δεν την… πάτησε στην έδρα της Πο, επικρατώντας με 2-0 και περνώντας στους «8» του γαλλικού Κυπέλλου. Ο Παρέδες στο 25ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Τόμας Τούχελ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαράμπια στο 53’.

Κύπελλο Γαλλίας: Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» για την Τρίτη (28/1)

Μπελφόρ – Μονπελιέ 0-0 (5-4 στα πέναλτι)

Ανζέρ – Ρεν 4-5 (52′, 85′ Τιού, 89′ Μπαοκέν, 105′ Τομά – 37′ Σιλικι, 42′, 61’πεν. Νιάνγκ 101′ Γιαν, 110′ Γκελίν)

Λιμονέστ – Ντιζόν 1-2 (49′ Μπουζί – 55′ Καντίθ. 120’ Μαβιντιντί)

Μονακό – Σεντ Ετιέν 0-1 (24′ Μπουανγκά)