Ligue 1: Η Σεντ Ετιέν ισοφάρισε το χειρότερο σερί της ιστορίας της

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στην Ligue 1

Φάση από το Σεντ Ετιέν - Ανζέ για τη Ligue 1
Συντάκτης: Βαγγέλης Λάσκαρης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Ligue 1 το βράδυ της Παρασκευής, η Σεντ Ετιέν και η Ανζέ είχαν μοιρασιά με σκορ 2-2.

Η αναμέτρηση ήταν επεισοδιακή, υπό την έννοια ότι οπαδοί των γηπεδούχων πέταξαν δεκάδες καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να καεί σε αρκετά σημεία ο χλοοτάπητας στο «Ζοφρουά Γκισάρ» και να μην αρχίσει το ματς.

Οι δύο ομάδες, έπειτα από υπόδειξη του διαιτητή, πήγαν στα αποδυτήρια.

Ακολούθησαν διαβουλεύσεις, ενώ αποφασίστηκε πως αν συμβεί ξανά το παραμικρό να αναβληθεί το ματς.

Με τα πολλά το παιχνίδι διεξήχθη και ολοκληρώθηκε κανονικά.

Ευτυχώς δηλαδή γιατί είχε τέσσερα γκολ και άγρια ομορφιά.

Τραορέ στο 28′ και Φουλζινί στο 56′ έβαλαν σε θέση οδηγού την Ανζέ στο ματς για την 11η αγωνιστική της Ligue 1.

Όμως, η Σεντ Ετιέν μείωσε στο 61′ με τον Χαζρί και έσωσε την παρτίδα με τον Μικαέλ Ναντέ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, με το τρισένδοξο μακρινό παρελθόν, πορεύονται χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Με 5 ισοπαλίες και 6 ήττες, οι φίλοι της δεν μπορούν να ατενίζουν το μέλλον αισιόδοξα.

Βρίσκονται στην τελευταία θέση, ενώ αν συμπεριληφθεί και το περυσινό πρωτάθλημα τρέχουν σερί 13 αγώνων χωρίς νίκη!

Ισοφάρισαν δηλαδή τη χειρότερη σχετική επίδοση της ιστορίας τους.

Το προηγούμενο είχε καταγραφεί από τον Ιούλιο μέχρι τον Σεπτέμβριο του 1988.

Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, έπιασαν στην 3η θέση τη Μαρσέιγ, ασχέτως αν συνέχισαν την παράδοση που τους θέλει να μη νικούν στην έδρα της Σεντ Ετιέν από το 1972.