ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Μεγάλο «διπλό» η Λιλ

Η Λιλ πέτυχε τρία γκολ σε επτά λεπτά και πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της Ναντ, στην 30ή αγωνιστική της Ligue 1

Η Λιλ επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στις νίκες στη Ligue 1, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Ναντ με 3-2 και παρέμεινε άνετα στη δεύτερη θέση.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 και μάλιστα με δύο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Λιλ αντέδρασε και μέσα σε επτά λεπτά έκανε την απόλυτη ανατροπή!

Συγκεκριμένα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 62’ με τον Λεάο, ο Πέπε έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι στο 68’, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Μπαμπά έκανε τη απόλυτη ανατροπή κι έκανε το 3-2.

«Ψυχρολουσία» για Μονακό

Η Μονακό προερχόταν από το διπλό στη Λιλ και ήθελε να κάνει ένα μεγάλο και αποφασιστικό βήμα για την παραμονή, στον εντός έδρας αγώνα με την ουραγό Καέν.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη μεγάλη έκπληξη και πήραν το «διπλό» μέσα στο Πριγκιπάτο και μάλιστα ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση.

Τέλος, η Νις πήρε τη νίκη στην έδρα της Ντιζόν με γκολ του Λε Μελού στο 60’, ενώ το παιχνίδι της Αμιάν με την Μπορντό έμεινε στο 0-0.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Παρασκευή 29/3

Ρεν – Λυόν 0-1 (86’ Τεριέ)

Σάββατο 30/3

Μαρσέιγ – Ανζέ 2-2 (4’, 16’ Μπαλοτέλι – 36’ πέν., 77’ πέν. Μανγκανί)

Κυριακή 31/3

Αμιάν – Μπορντό 0-0

Ντιζόν – Νις 0-1 (60’ Λε Μελού)

Μονακό – Καέν 0-1 (23’ Κρίβελι)

Ναντ – Λιλ 2-3 (54’ πέν. Εσερίκ, 56’ Κουλιμπαλί – 62’ Λεάο, 68’ πέν. Πέπε, 69’ Μπαμπά)

Τουλούζ – Παρί Σεν Ζερμέν (22:00)