ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Στις καθυστερήσεις γλίτωσαν οι Παρί Σεν Ζερμέν και Μαρσέιγ – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Ligue 1

Ligue 1: Το γκολ του Μάουρο Ικάρντι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε την παρτίδα για την Παρί Σεν Ζερμέν, στην έδρα της Λοριάν (1-1).

Οι γηπεδούχοι μετρούσαν οκτώ σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις και 12 ματς χωρίς νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 10 παιχνίδια εντός των συνόρων χωρίς ήττα.

Η διαφορά τους ήταν μεγάλη, όμως η Λοριάν ήλπιζε από τη στιγμή που:

• Οι Κιλιάν Εμπαπέ, Μάρκο Βεράτι ήταν τιμωρημένοι
  • Ο Νεϊμάρ ήταν νοκ-άουτ λόγω τραυματισμού

Το ωραίο σουτ του Τομά Μονκοντουί στο 40ό λεπτό έβαλε ακόμα πιο δύσκολα στην Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία νωρίτερα είχε δοκάρι με τον Λιονέλ Μέσι.

Το γεγονός ότι ο Σέρχιο Ράμος (πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο) και αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (81′-85′), έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Λοριάν.

Θα άξιζε τη νίκη η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέρ, δεδομένου ότι είχε περισσότερες τελικές, όμως στο τέλος ο Ικάρντι ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά.

Τι έκαναν οι Μαρσέιγ, Λιόν και Μονακό στη Ligue 1

Βίοι παράλληλοι για τη Μαρσέιγ, η οποία ισοφάρισε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1) τη Ρεμς στην αναμέτρηση του «Βελοντρόμ».

Η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία κατόρθωσε να προηγηθεί στο 75′ με τον προερχόμενο από τον πάγκο Ουγκό Εκιτί.

Ρόλο… Σέρχιο Ράμος για τη Μαρσέιγ πήρε ο Σεχ Ντιένγκ, ο οποίος πέρασε αλλαγή και αποβλήθηκε!

Η Ρεμς, χωρίς τον Τάσο Δώνη, άγγιξε μία σημαντική νίκη, ώσπου στο 90+5′ ο Αντριού Γκραβιγιόν υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε, προτού ο Ντμιτρί Παγέτ ντυθεί κυριολεκτικά Άγιος Βασίλης για τους γηπεδούχους. (ισοφάρισε και πανηγύρισε φορώντας σχετικό σκουφάκι).

Από εκεί και πέρα, η Λιόν υποχρεώθηκε σε τέταρτη διαδοχική ισοπαλία σε όλες τις διοργανώσεις, φέρνοντας 1-1 εντός έδρας με τη Μετς.

Ο Καστεγιό Λουκεμπά άνοιξε το σκορ στο 56′, αλλά ο Μπουμπακάρ Τραορέ απάντησε μόλις στο 58′.

Τέλος, η Μονακό συνεχίζει με αξιώσεις την τιτάνια προσπάθεια για να βγει στο Champions League, όπως μαρτυρά το εντός έδρας 2-1 με τη Ρεν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μαρτέν Τεριέ στο 16′, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 35′ με πέναλτι του Γουισάμ Μπεν Γεντέρ και πήραν τη νίκη με τον Κέβιν Φόλαντ στο 72′.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Μονπελιέ – Ανζέ 4-1 (14’ Σαβανιέ, 30’΄Κοτσά, 51’ Ρίστιτς, 77’ Μαβιντιντί – 45+1’ Περέιρα)