ΓΑΛΛΙΑ

Λύτρωση στο 91′ για Μαρσέιγ (vid)

Η Μαρσέιγ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στο Στρασβούργο και χρειάστηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις για να πάρει τη νίκη

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Εντυπωσιακά ματς για την 7η αγωνιστική της Ligue 1, με πολλά γκολ και εκπλήξεις, αρχής γενομένης από αυτό της Μασσαλίας.

Η Μαρσέιγ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στο Στρασβούργο και χρειάστηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις για να πάρει τη νίκη με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27’ με τον Λαλά, ωστόσο οι «Φωκαείς» έκαναν την ανατροπή με με πέναλτι του Παγιέ (41′) και σουτ του Σανσόν (44′).

Στο 52’ ο Αμαβί με απευθείας κόκκινη κάρτα άφησε την ομάδα του Γκαρσιά με 10 παίκτες. Η Ρασίνγκ ισοφάρισε στο 89’ με τον Ντα Κόστα, αλλά ο Ζερμέν στο 91’ εκτέλεσε τον Σιλς και η Μαρσέιγ πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Στα άλλα ματς, η Λιόν έκανε περίπατο στην έδρα της Ντιζόν. Επικράτησε με 3-0 και πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντό» της.

Σε αντίθεση με τη Λιλ που υπέστη την πρώτη της ήττας μετά από δύο σερί νίκες από την Μπορντό με 1-0.

Νιμ και Γκινγκάμπ έμειναν στο 0-0 και ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι. Με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Στις νίκες επέστρεψε η Αμιάν έπειτα από τρεις αγώνες, με 2-1 επί της Ρεν. Τέλος, σε ένα εξαιρετικό ματς, Καέν και Μονπελιέ έμειναν στο 2-2. Με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν αήττητοι για 6η σερί αναμέτρηση (3-3-0).

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Τρίτη 26/9
Μονακό – Ανζέ 0-1 (27’ Μπαοκέν)
Ναντ – Νις 1-2 (57’ Σάλα-31’ Ζαλέ, 69’ Μακενγκό)
Τουλούζ – Σεντ Ετιέν 2-3 (63’ Γκραντέλ, 78’ Ντουρμάζ-23’ Ντιονί, 66’ Καμπελά, 75’ Σαλιμπούρ)

Τετάρτη 27/9
Αμιάν – Ρεν 2-1 (51’ Γκναορέ, 66’ Γκουανό – 82’ Γκρενιέ)
Καέν – Μονπελιέ 2-2 (10’ Καουί, 64’ Μπαμού – 37’, 51’ Ντελόρ)
Μαρσέιγ – Στρασβούργο 3-2 (41’ πεν. Παγιέ, 44’ Σανσόν, 91’ Ζερμέν – 27’ Λαλά, 89’ Ντα Κόστα)
Μπορντό – Λιλ 1-0 (7’ Καμανό)
Νιμ – Γκινγκάμπ 0-0
Ντιζόν – Λιόν 0-3 (16’, 19’ Ντεμπελέ, 35’ Τεριέρ)
Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεμς 22:00