ΓΑΛΛΙΑ

Μονακό – Λιόν 2-3: Ματσάρα και «τρελή» μάχη για το… σεντόνι

Η Λιόν πήρε τη νίκη με 2-3 σε μία ματσάρα κόντρα στη Μονακό και πλησίασε στον έναν βαθμό από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Ένα τρομερό ματς διεξήχθη ανάμεσα σε Μονακό και Λιόν, η οποία είχε ως τελικό νικητή τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πλησίασαν στον έναν βαθμό τους γηπεδούχους και θα δώσουν μάχη για το τρίτο εισιτήριο που οδηγεί στο Champions League.

«Φωτιά» έχει μπει στην πρώτη τετράδα της Ligue 1, καθώς η διαφορά από την πρώτη θέση στην οποία βρίσκεται η Λιλ, με την 4η στην οποία βρίσκεται η Λιόν, είναι μόλις έξι βαθμούς. Η Μονακό βρίσκεται στην 3η θέση, τρεις αγωνιστικές πριν πέσει η αυλαία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κέβιν Βόλαντ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η απάντηση ήρθε στο 57ο λεπτό, με τον Ντεπάι να βρίσκει δίχτυα και να φέρνει στα ίσια το ματς, ενώ 20 λεπτά μετά και παρά το γεγονός πως ο Κακερέ είδε την κόκκινη κάρτα, κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή με τον Μαρσέλο.

Στο 86′ η Μονακό έφερε το παιχνίδι στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Γέντερ, σε παράβαση που υποδείχθηκε μέσω παρέμβασης του VAR. Οι παίκτες του Ρούντι Γκαρσία δεν το άφησαν αναπάντητο και πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ τρία λεπτά μετά με τον Τσέρκι να σκοράρει, βάζοντας την υπογραφή του σε μία πολύ μεγάλη νίκη.

Ligue 1 βαθμολογία

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:
Παρασκευή 30 Απριλίου

Μαρσέιγ – Στρασμπούρ 1-1 (86′ Μπενεντέτο – 73′ Μίτροβιτς)

Σάββατο 1 Μαΐου

Παρί – Λανς 2-1 (33′ Νεϊμάρ, 59′ Μαρκίνιος – 61′ Γκαναγκό)

Λιλ – Νις 2-0 (13′ Γιλμάζ, 55′ Τσελίκ)

Κυριακή 2 Μαΐου

Μπορντό – Ρεν 1-0 (11′ Μάρα)

Λοριάν – Ανζέ 2-0 (44′ πεν. Βίσα, 48′ Λεμουάν)

Μπρεστ – Ναντ 1-4 (83′ Φεβρ – 15′ Σιμόν, 27′ Μπλας, 56′ Λούζα, 62′ Κουλιμπαλί)

Νιμ – Ρεμς 2-2 (47′ Ριπάρ, 71′ Κονέ – 30′ Μπουκού, 80′ Φλιπς)

Ντιζόν – Μετς 1-5 (48′ Μπαλντέ – 37′ Γκέιγ, 42′ Σαρ, 71′ Τσαλίκ (αυτογκόλ), 82′ Βάγκνερ, 85′ Μπρον)

Μονπελιέ – Σεντ Ετιέν 1-2 (6′ Ντελόρ – 16′ Χαμουμά, 50′ Ντεμπισί)

Μονακό – Λιόν 2-3

Champions League: Οριστικοποιήθηκε ο τελικός του!

Ίντερ: «Κάηκε» το Μιλάνο για τους πρωταθλητές (pics+vids)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μονακό – Λιόν 2-3: Ματσάρα και «τρελή» μάχη για το… σεντόνι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.