ΓΑΛΛΙΑ

Νέα απώλεια η Σεντ Ετιέν

Οι «στεφανουά» έμειναν στο 0-0 εντός έδρας με την Αμιάν

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για τη Σεντ Ετιέν, η οποία την 1η αγωνιστική έκαμψε την Γκινγκάμπ στο 80ό λεπτό και έκτοτε δεν μπορεί να σταυρώσει νίκη.

Οι «στεφανουά» έμειναν στο 0-0 εντός έδρας με την Αμιάν και έχασαν την ευκαιρία να αναρριχηθούν στην 4η θέση της Ligue 1.

Η Σεντ Ετιέν μπήκε με διάθεση να πιέσει τα καρέ του Ρεζίς Γκουρτνέρ και στο 8’ έχασε την πρώτη ευκαιρία (μακρινό σουτ του Γιαν Εμβιλά).

Το 62% κατοχής, οι 9 τελικές και τα 4 κόρνερ του α’ ημιχρόνου δεν απέφεραν καρπούς, ενώ στο 48’ ο διαιτητής δεν θέλησε να κάνει χρήση του VAR για να διαπιστώσει αν είχε γίνει χέρι από άσο των φιλοξενούμενων.

Η συνέχεια δεν ήταν καλή για την Αμιάν, υπό την έννοια ότι μέσα σε τέσσερα λεπτά αποχώρησαν τραυματίες οι Μπογκανί Ζουγκού και Στίβεν Μεντόσα.

Ο Τιμοτέ Κολοτζιέτσακ βρήκε δίχτυα στο 77’, αλλά ο διαιτητής δεν τον έχρισε σκόρερ, επικαλούμενος το VAR, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει μέχρι τέλους παρά τα 6 λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Ντεμπουσί (55′ Γκάμπριελ Σίλβα), Περέν, Σούμποτιτς, Κολοτζιέτσακ, Σέλναες (90+1′ Μονέ-Πακέ), Εμβιλά, Σαλιμπού (66′ Μπέριτς), Χαζρί, Καμπελά, Ντιονί.

ΑΜΙΑΝ: Γκουρτνέρ, Κραφτ, Αντενόν, Ντιμπασί, Λεφόρ, Μονκοντουί, Ζουγκού (60′ Γκοντός), Νιαορέ, Οτέρο, Κονατέ (88′ Ελ Χατζάμ), Μεντόσα (64′ Μποντμέ).

Τα αποτελέσματα & το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή (31/8)

Λιόν – Νις 0-1 (51’ Σεν-Μαξιμέν)

Σάββατο (1/9)

Νιμ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-4 (63′ Μπομπισόν, 71′ πέν. Σαβανιέ – 36′ Νεϊμάρ, 40′ Ντι Μαρία, 77′ Εμπαπέ, 90+2′ Καβάνι)

Ανζέ – Λιλ 1-0 (60′ Τραορέ)

Ντιζόν – Καέν 0-2 (21′ Κριβελί, 90+4′ Μποβού)

Γκινγκάμ – Τουλούζ 1-2 (45′ Τιράμ – 2′ Γκραντέλ, 12′ Σανγκαρέ)

Ρεμς – Μονπελιέ 0-1 (77′ Ογιονγκό)

Στρασμπούρ – Ναντ 2-3 (21′ Αζόρκ, 81′ Ντα Κόστα – 34′ Μίτροβιτς, 45+2′ Εβανζελίστα, 59′ Σάλα)