ΓΑΛΛΙΑ

Παρί υπό… δοκιμή, με καθοριστικό Εμπαπέ (vid)

Η Ανζέ προβλημάτισε την Παρί Σεν Ζερμέν για ένα μόνο ημίχρονο, πριν Εμπαπέ και Νεϊμάρ την οδηγήσουν στην τρίτη σερί νίκη με 3-1

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το τρία στα τρία, επικρατώντας 3-1 της Ανζέ, αν και έδειξε δύο πρόσωπα και χρειάστηκε τα… μαγικά του Εμπαπέ.

Στη Ligue 1 ακόμα και με τα… δεύτερα να παίζει, μπορεί να πάρει το πρωτάθλημα αέρα. Ο Τόμας Τούχελ έχει καταλάβει από νωρίς πού πρέπει να ρίξει το βάρος και χρησιμοποιεί τους αγώνες του Σαμπιονά για δοκιμές.

Κόντρα στην Ανζέ ήταν ώρα του 3-4-3. Πείραμε αποτυχημένο όπως αποδείχτηκε, αφού για όση ώρα οι πρωταθλητές αγωνίστηκαν έτσι (μέχρι το ημίχρονο) το σκορ ήταν στο 1-1. Ο Καβάνι άνοιξε το σκορ (12’), όμως οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 22’ και ο Μανγκανί ισοφάρισε.

Το προβληματικό σύστημα άλλαξε στο δεύτερο μισό και με το κλασικό 4-2-3-1, ήρθε και η νίκη. Ο Μπαπέ έδωσε τη λύση στο 51’, όταν με υπέροχο σουτ στην κίνηση ύστερα από ασίστ του Ντι Μαρία έκανε το 2-1, πριν δώσει την ασίστ στον Νεϊμάρ στο 66’ για το τελικό 3-1.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Μενιέ, Κέρερ (46′ Ενσοκί), Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπ, Ντι Μαρία (85′ Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Ραμπιό, Νεϊμάρ, Καβάνι (73′ Ενκουκού), Εμπαπέ.

ΑΝΖΕ: Μπουτέιγ, Μανσό, Τραορέ, Πάβλοβιτς, Καπέιγ (82′ Αΐτ-Νουρί), Εντόιγ, Σανταμαρία, Μανγκανί, Φουλζινί (61′ Κανγκά-Ακά), Ρεΐν-Αντελαΐντ (76′ Ελ Μελαλί), Ταΐτ.

Ligue 1 – 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ