ΓΑΛΛΙΑ

Σεντ Ετιέν – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1: Γκέλα στο ντεμπούτο του Ποτσετίνο

Για έβδομο φετινό ματς η Παρί Σεν Ζερμέν έμεινε χωρίς νίκη στη Ligue 1. Αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σεντ Ετιέν στο ντεμπούτο του Ποτσετίνο

Σκόνταψε η Παρί και ανέβηκε στην κορυφή η Λυών.

Η Παρί Σεν Ζερμέν στραβοπάτησε κόντρα στην Σεντ Ετιέν με την οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 στο ντεμπούτο του Ποτσετίνο στον πάγκο των Παριζιάνων.

Και η Λυών με το 3-2 κόντρα στην Λανς, σκαρφάλωσε στην κορυφή της Ligue 1.

Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό ο Αμουμοά με ασίστ του Μπουανγκά, ενώ η απάντηση της Παρί ήταν γρήγορη με τον Μόιζε Κεν στο 22ο λεπτό, ο οποίος ισοφάρισε.

Ο Κιλιάν Μπαπέ ήταν απελπιστικά αφανής στον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι και ο νεαρός Πεμπελέ στο ογδοηκοστό λεπτό πήγε να κάνει την καλή για την Παρί. Εισέβαλε στην περιοχή των γηπεδούχων, δέχτηκε μαρκάρισμα, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε πέναλτι.

Ο Παναγιώτης Ρέτσος αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτό της αναμέτρησης, ενώ είδε και μία κίτρινη κάρτα.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Μουλέν, Κολοτζιέτζακ, Ρέτσος, Μουκουντί, Ντεμπουσί, Μονέ-Πακέ (63΄Μπουντεμπούζ), Γιουσούφ (83′ Αμπί), Γκούρνα – Ντουάθ, Νορντέν (83′ Αουτσίτσε), Αμουμά (83′ Μουεφέκ), Μπουανγκά (88′ Σισοκό).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Νταγκμπά (63′ Πεμπελέ), Κέρερ, Μαρκίνιος, Μπάκερ, Γκέγιε (63΄ Ντράξλερ), Φεράτι, Ερέρα, Ντι Μαρία (84′ Σαράμπια), Κεν, Εμπαπέ.

18η αγωνιστική

Τετάρτη 6/1

Λοριάν – Μονακό 2-5 (31′ Μοφί, 67′ Γκραβιγιόν / 9′ Ντισασί, 46′ Μαριπάν, 64′ Γκολόβιν, 68′ Φόλαντ, 83′ Κάιο Ενρίκε)

Μετς – Μπορντό 0-0

Μπρεστ – Νις 2-0 (23′ Μουνιέ, 28′ Ονορά)

Ναντ- Ρεν 0-0

Στρασμπούρ – Νιμ 5-0 (36′, 51′ Αζόρκ, 38′ Ντιαλό, 45+1′ πεν. Λαλά, 90′ πεν. Μαζίντ)

Λιλ – Ανζέ 1-2 (42′ Μπουράκ Γιλμάζ / 5′, 10′ Τομά)

Λιόν – Λανς 3-2 (39′, 52′ πεν. Ντεπάι, 46′ αυτ. Φόρτες / 56′ Σοτοκά, 89′ Ντουκουρέ)

Μαρσέιγ – Μονπελιέ 3-1 (41′ Ράντονιτς, 80′ Παγέτ, 84′ Ζερμέν / 52′ Μογέ)

Ρεμς – Ντιζόν 0-0

Σεντ Ετιέν – Παρί Σεν-Ζερμέν 1-1 (19′ Αμουμά / 22′ Κεν)