ΓΕΡΜΑΝΙΑ

«Πύρρειος» νίκη για Μπάγερν, η Γκλάντμπαχ λύγισε τη Σάλκε (vid)

Η βαυαρική ομάδα επικράτησε 3-1 της Λεβερκούζεν στην «Allianz Arena», αλλά Τολισό και Ραφίνια αποχώρησαν τραυματίες

Τρίτωσαν οι νίκες της Μπάγερν στην Bundesliga, καθώς επικράτησε 3-1 της Λεβερκούζεν στην «Allianz Arena».

Το ματς άρχισε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Τιάγκο υπέπεσε σε πέναλτι, ο Νόιερ απέκρουσε την εκτέλεση του Φόλαντ, ο διαιτητής έδωσε εντολή για επανάληψη και ο Βέντελ αποδείχθηκε πιο εύστοχος.

Η Μπάγερν, πάντως, απάντησε άμεσα με τον Τολισό στο 10ο λεπτό και σταδιακά «έπνιξε» τον αντίπαλο με ποσοστό κατοχής άνω του 80%.

Ένα εκπληκτικό σουτ του Ρόμπεν στο 19ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία ευνοήθηκε από την αναγκαστική αλλαγή του αρχηγού των φιλοξενούμενων Λαρς Μπέντερ στο 27’.

Η ισοφάριση στο σκορ δεν επήλθε – τουναντίον έγινε το… 1-1 στους τραυματισμούς, όταν στο 42’ ο Τολισό υποχρεώθηκε να δώσει τη θέση του στον Χάμες Ροντρίγκες.

Στα μισά του β’ ημιχρόνου το ποσοστό κατοχής της Μπάγερν ήταν πάνω από το 70% και οι τελικές 11-2, δείγμα της άνεσης που διαχειριζόταν το προβάδισμα.

Όταν ο Μπελαράμπι αποβλήθηκε στο 80’ για σκληρό φάουλ στον Ραφίνια (αποχώρησε τραυματίας), η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και στο 89’ ο Χάμες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά.

Ο Κολομβιανός ξαναβρήκε δίχτυα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο διαιτητής έκανε χρήση του VAR και το 4-1 δεν έγινε πραγματικότητα.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε, Μπόατενγκ, Ραφίνια (82′ Αλάμπα), Μίλερ, Τιάγκο, Τολισό (42′ Ροντρίγκες), Ρόμπεν, Λεβαντόβσκι, Νιαμπρί (59′ Μαρτίνεθ)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Γέβνταϊ, Ντράγκοβιτς, Τα, Σβ. Μπέντερ, Γουέντελ, Μπέιλι (83′ Παουλίνιο), Κορ, Λ. Μπέντερ (28′ Μπραντ), Χάβερτς, Φόλαντ (73′ Μπελαράμπι)

Η Γκλάντμπαχ νίκησε τη Σάλκε

Στις επιτυχίες επέστρεψε η Γκλάντμπαχ μετά την ισοπαλία με την Άουγκσμπουργκ, καθώς επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Σάλκε.

Ο Γκίντερ άνοιξε το σκορ με σκαστή κεφαλιά στο 3ο λεπτό, ενώ στο 76ο ο Χέρμαν διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων με εν κινήσει σουτ.

Το μόνο που κατάφεραν οι «βασιλικοί μπλε», ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (93′) με σουτ-βολίδα του Εμπολό.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή (14/9)

Ντόρτμουντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (36′ Ντιαλό, 72′ Βολφ, 88′ Αλκάθερ – 68′ Αλέ)

Σάββατο (15/9)

Μπάγερν – Λεβερκούζεν 3-1 (10′ Τολισό, 19′ Ρόμπεν, 89′ Ροντρίγκες – 5′ πέν. Βέντελ)

Λειψία – Ανόβερο 3-2 (9′ Πόουλσεν, 40′, 63′ Βέρνερ – 13′ Φούλκρουγκ, 65′ Αλμπορνός)

Βόλφσμπουργκ – Χέρτα 2-2 (87′ πέν. Μάλι, 90+3′ Μεχμέντι – 61′ Ντίλροσουν, 90+1′ Ντούντα)

Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 2-1 (87′ Ούτζα, 90+3′ Μαξίμ – 82′ Γι)

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Χόφενχαϊμ 2-1 (45′ Μοράλες, 88′ πέν. Λουκεμπάκιο – 86′ Νέλσον)

Γκλάντμπαχ – Σάλκε 2-1 (3′ Γκίντερ, 76′ Χέρμαν – 90+3′ Εμπολό)

Άσχημος τραυματισμός για Τολισό (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Πύρρειος» νίκη για Μπάγερν, η Γκλάντμπαχ λύγισε τη Σάλκε (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.