ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Χόφενχαϊμ για Ευρώπη!

Η Χόφενχαϊμ «καθάρισε» από το ημίχρονο το ματς με τη Χέρτα Βερολίνου και πλέον «βλέπει» ακόμη και «6άδα»!

Με δύο γκολ ως το 36΄ η Χόφενχαϊμ επικράτησε 2-0 στην έδρα της της Χέρτα Βερολίνου που άνοιξε τη 10η αγωνιστική της Bundesliga.

Έτσι με την 4η νίκη της σε 10 παιχνίδια στο γερμανικό πρωτάθλημα, έφτασε τους 14 βαθμούς και έστω και με ματς παραπάνω «έπιασε» την 6η Λειψία.

Η Χόφενχαϊμ άνοιξε το σκορ στο 19′ με τον Κράμαριτς, ενώ στο 36′ ο Ρούντι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του ματς και έφτασαν σχετικά άνετα στη νίκη.

Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 73’ ο Γιόβετιτς, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε γιατί θεωρήθηκε οφσάιντ.  στράβωσε

Σαν να μην έφτανε αυτό τρία λεπτά αργότερα (76′) ο Μπογιατά αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Πλέον η Χόφενχαϊμ καλοβλέπει την 6η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa Conference League.

Γερμανία: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής