ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Έβγαλε αντίδραση η Ντόρτμουντ – Η βαθμολογία

Μείωσε στο μείον τρία από την κορυφή η Ντόρτμουντ - Δείτε τι έκανε η Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου

Bundesliga: οι Βεστφαλοί μείωσαν στο μείον τρία τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερν
Bundesliga: Με τον Χάαλαντ να σκοράρει οι Βεστφαλοί μείωσαν στο μείον τρία τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερν
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Bundesliga: Ο αποκλεισμός από τη Ζανκτ Πάουλι λειτούργησε ως ένα γερό ηλεκτροσόκ για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία επέστρεψε στις επιτυχίες κόντρα στη Χόφενχαϊμ (2-3).

Οι «κιτρινόμαυροι» ακόμα δεν μπορούσαν να χωνέψουν τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Γερμανίας και αυτομάτως η αποστολή στην έδρα της Χόφενχαϊμ αποκτούσε χαρακτήρα τελικού. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ όφειλε να βγει μπροστά και το έκανε.

Μόλις στο έκτο λεπτό της συνάντησης, ο Νορβηγός άνοιξε το σκορ βάζοντας τις βάσεις για το «διπλό». Ωστόσο, η «Χόφε» αποδείχτηκε σκληρό καρύδι. Με το 100ο τέρμα του με τη φανέλα της, ο Αντρέι Κράμαριτς ισοφάρισε δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βεστφαλοί ήταν άκρως αποτελεσματικοί. Αρχικά ο Μάρκο Ρόις (58΄) και στη συνέχεια ο Ράουμ με αυτογκόλ (66΄) διαμόρφωσαν το 1-3, με μοναδική απάντηση των γηπεδούχων το γκολ του Ρούτερ στο 77΄.

Έτσι, η Ντόρτμουντ έφτασε στην τρίτη σερί της νίκη στη Bundesliga και μάλιστα με εκπληκτικό επιθετικό συντελεστή (έντεκα γκολ – πέντε παθητικό). Η διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου μειώθηκε στο τρίποντο και το πρωτάθλημα στη Γερμανία απέκτησε – έστω και προσωρινά – ενδιαφέρον.

Bundesliga: Ήττα για Μαυροπάνο, χάρμα ιδέσθαι Ντιαμπί

Την ίδια ώρα, η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου υπέστη νέα ήττα από τη Φράιμπουργκ (2-0), η οποία εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Χόφενχαϊμ για να σκαρφαλώσει εκ νέου στην πεντάδα.

Εντυπωσιακή ήταν η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία είχε σε μεγάλη μέρα τον Μούσα Ντιαμπί. Ο νεαρός κυνηγός πέτυχε χατ-τρικ οδηγώντας τις«ασπιρίνες» στο εμφατικό 5-1 επί της Άουγκσμπουργκ.

Τέλος, η Ουνιόν Βερολίνου άλωσε την έδρα της Γκλάντμπαχ (1-2), ενώ η Γκρόιτερ Φιρτ επιβλήθηκε της Μάιντς με 2-1.