ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: «Σφαλιάρα» η Λειψία στην πρεμιέρα, ανατροπή νίκης η Κολωνία (vid)

Με το... αριστερό μπήκε στη νέα σεζόν η Λειψία καθώς ηττήθηκε με 1-0 από τη Μάιντς για την 1η αγωνιστική της Γερμανίας.

Έτσι την 1η αγωνιστική της Bundesliga η Μάιντς πανηγύρισε ένα πολύτιμο «τρίποντο» απέναντι στη Λειψία, το οποίο δικαιούταν κιόλας βάσει απόδοσης.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Νιακατέ στο 13’ το οποίο ήρθε και χάρη στη… συμβολή του Μουκιελέ που έδιωξε πάνω στον αντίπαλό του για να γίνει το 1-0!

Να σημειώσουμε ότι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του μεγάλου Γκερντ Μίλερ ο οποίος έφυγε από τη ζωή.

Νίκη με ανατροπή η Κολωνία

Στο άλλο ματς που έγινε σήμερα Κυριακή (15/8) η Κολωνία επικράτησε με 3-1 της Χέρτα Βερολίνου εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γιόβετιτς στο 6′, όμως η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους.

Συγκεκριμένα με δύο γκολ του Κάιντς στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, η Κολωνία έφερε τα πάνω κάτω (3-1), καθώς είχε ήδη ισοφαρίσει με τον Μοντέστ από το 41′

Bundesliga: Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 1-1