Bundesliga: Σούπερ Λεβαντόφσκι «έσπασε» το αήττητο της Βόλφσμπουργκ, τεσσάρα η Λεβερκούζεν, χαμός στην κορυφή (vids)

Έπεσε αυλαία στην 12η αγωνιστική της Bundesliga, με τη Μπάγερν Μονάχου να «σπάει» το αήττητο της Βόλφσμπουργκ. Νίκες για Λεβερκούζεν, Λειψία και Άουγκσμπουργκ

Μπάγερν Μονάχου Βόλφσμπουργκ Bundesliga
Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική της Bundesliga, με τη Μπάγερν Μονάχου να «σπάει» το αήττητο της Βόλφσμπουργκ, τη Λεβερκούζεν να φιγουράρει στην κορυφή, όπου βρίσκεται μία… ανάσα και η Λειψία.

Με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να αναλαμβάνει δράση, η Μπάγερν Μονάχου έκανε την ανατροπή κόντρα στη Βόλφσμπουργκ και της «έσπασε» το αήττητο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Φίλιπ, όμως ο Πολωνός ισοφάρισε στο 45+1′ και στην έναρξη της επανάληψης (50′)΄έγραψε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Πλέον, βρίσκεται μόλις έναν βαθμό μακριά από την πρώτη θέση, συγκατοικώντας με τη Λειψία.

Κολωνία – Λεβερκούζεν 0-4

Η Λεβερκούζεν πέρασε… αέρας μέσα από την Κολωνία, επικρατώντας με 0-4 και φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το σκορ άνοιξε ο Βάιζερ στο 8′, με τον Ντιαμπί δύο λεπτά μετά να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Στο 54′ ήρθε το 3-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βιρτς έγραψε το τελικό 0-4.

Χόφενχαϊμ – Λειψία 0-1

Η Λειψία έφυγε νικήτρια και από την έδρα της Χόφενχαϊμ με το γκολ του Πόουλσεν στο 60′ και βρίσκεται μία ανάσα από την πρώτη θέση και συγκεκριμένα έναν βαθμό.

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Άουγκσμπουργκ 0-1

Τρίτη (15/12)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκλάντμπαχ 3-3 (22’, 24’ Αντ. Γκόμες, 32’ Μπαρκόκ – 14’, 89’ πεν., 90+6’ Στιντλ)

Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς 0-0

Βέρντερ Βρέμης-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2 (28’ Μόχβαλντ-12’ Γκερέιρο, 82’ Ρόις)

Στουτγκάρδη-Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (84’ Κάλατζιτς, 90’ – 4’ Φρίντριχ, 77’ Αβονίγι)