ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γκλάντμπαχ – Ουνιόν 4-1: Στα αστέρια πάμε! (vid)

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε 4-1 της Ουνιόν Βερολίνου και έτσι βρέθηκε ξανά στην 3η θέση της Bundesliga, όπου βρίσκεται ισόβαθμη με την Λεβερκούζεν.

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ένα άνετο απόγευμα είχε η Γκλάντμπαχ, η οποία επικράτησε χωρίς ιδιαίτερο κόπο της Ουνιόν Βερολίνου με σκορ 4-1.

Στο 13ο λεπτό ο Νοϊχάους έκανε το σουτ με τον Γκίκιεβιτς να βγάζει σε κόρνερ αλλά στο 17’ ο Νοϊχάους έκανε όμορφη προσωπική ενέργεια και με πλασέ από την περιοχή έγραψες το 1-0.

Στο 29’ η κεφαλιά του Φρίντριχ πέρασε μόλις έξω και στο 30’ ο Σούμποτιτς έσωσε μετά από σουτ του Χέρμαν αλλά στο 42’ η Γκλάντμπαχ έφτασε στο 2ο γκολ.

Οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ιδανικά από την άμυνα, ο Πλεά σέντραρε από αριστερά και ο Τουράμ από κοντά με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Η Ουνίον μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ίνγκβαρτσεν πήρε την κεφαλιά και ο Άντερσον με προβολή από κοντά έκανε το 2-1.

Στο 53’ το σουτ του Χέρμαν πέρασε μόλις έξω αλλά στο 59’ ο Πλεά έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Τουράμ εξ επαφής πλάσαρε για το 3-1. Στο 68’ ο Γκίκιεβιτς έσωσε μετά από σουτ του Τουράμ ενώ στο 70’ ήταν η σειρά το Ζόμερ να πει όχι σε κεφαλιά του Μες.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Μες απείλησε και πάλι, ενώ στο 81’ ο Μπενσεμπαϊνί σέντραρε από αριστερά και ο Πλεά με όμορφο πλασέ στην κίνηση από το πέναλτι, έγραψε το 4-1.

Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόζε): Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Νόιχαους (90′ Ντουκουρέ), Χέρμαν (73′ Κράμερ), Χόφμαν (83′ Τραορέ, Τιράμ, Στιντλ (83′ Μπένες), Πλεά

Ουνιόν Βερολίνου (Ουρς Φίσερ): Φρίντριχ, Σλότερμπεκ, Σούμποτιτς (46′ Κρόος), Λεντς (61′ Ριέρσον, 65′ Μίες), Πρέμελ, Γκέντνερ (80′ Ούτζα), Τρίμελ, Μπίλτερ, Ινγκβάρτσεν (80′ Μάλι), Άντερσον

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 29 Μαΐου

Φράιμπουργκ-Λεβερκούζεν 0-1 (54’ Χάβερτς)

Σάββατο 30 Μαΐου

Βόλφσμπουργκ – Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (58′ Εμπαμπού – 27′ πέν. Αντρέ Σίλβα, 85′ Καμάντα),

Χέρτα – Αουγκσμπουργκ 2-0 (23′ Ντίλροσουν, 90’+2′ Πιάτεκ),

Μάιντς – Χόφενχαϊμ 0-1 (43′ Μπεμπού),

Σάλκε – Βέρντερ Βρέμης 0-1 (33′ Μπίτενκουρτ)

Μπάγερν Μονάχου-Φορτούνα Ντίσελντορφ 5-0 (15΄ αυτ. Ζάνκα, 29΄ Παβάρ, 43΄,50΄ Λεβαντόφσκι, 52΄ Ντέιβις)

Κυριακή 30 Μαΐου

Γκλάντμπαχ-Ουνιόν Βερολίνου 4-1 (17’ Νόιχαους, 41’, 59’ Τουράμ, 81’ Πλεά – 50’ Άντερσον)

Πάντερμπορν-Μπορούσια Ντόρτμουντ (19:00)