ΓΕΡΜΑΝΙΑ

«Κόλλησε» στην αδιάφορη Βέρντερ η Ντόρτμουντ

Η ομάδα της Βεστφαλίας έχασε την ευκαιρία για να κλειδώσει το Champions League

Την ευκαιρία να κλειδώσει την έξοδο στο Champions League έχασε η Ντόρτμουντ, καθώς έμεινε στο 1-1 με την αδιάφορη Βέρντερ στη Βρέμη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό με ωραίο σουτ του Μάρκο Ρόις, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες και εν τέλει ισοφάρισαν με κεφαλιά του Τόμας Ντιλέινι στο 45′.

Ανώτεροι στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι παίκτες της Βέρντερ, ώσπου ο Μανουέλ Ακαντζί σημάδεψε το δοκάρι του Γίρι Παβλένκα και η Ντόρτμουντ αρκέστηκε στον βαθμό.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Γκέμπρε Σελάσιε, Βέλκοβιτς, Λάνγκαμπ, Αουγκούστινσον, Ντιλέινι, Έγκεσταϊν, Γιουνούζοβιτς, Γκόντορφ (89′ Φριντλ), Ρασίκα (69′ Έγκεσταϊν), Κρούζε.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Τοπράκ, Ακάντζι, Βάιγκλ, Γκέτσε, Ρόις, Πούλισιτς (61′ Σέρλε), Σάντσο, Φίλιπ (79′ Γιαρμόλενκο).

Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής

Παρασκευή (27/4)

Χόφενχαϊμ – Ανόβερο 3-1 (16’, 50’, 86’ Kράμαριτς – 24’ Καραμάν)

Σάββατο (28/4)

Μπάγερν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-1 (43’ Ντορς, 76’ Βάγκνερ, 87’ Ραφίνια, 90’ Σούλε – 78’ Χάλερ)

Σάλκε – Γκλάντμπαχ 1-1 (45’ πεν. Καλιγκιούρι – 32’ Ράφαελ)

Χέρτα – Άουγκσμπουργκ 2-2 (84’ πεν. Ιμπίσεβιτς, 87’ Σέλκε – 32’ Γκρέγκοριτς, 61’ Κόρδοβα)

Φράιμπουργκ – Κολωνία 3-2 (14’, 52’ Πέτερσεν, 90’ Χέλερ – 82’, 87’ Μπίτενκουρτ)

Βόλφσμπουργκ – Αμβούργο 1-3 (78’ Μπρεκάλο – 43’ πεν. Γουντ, 45’ Χόλτμπι, 93’ Βάλτσμιντ)

Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη 0-1 (67’ Γκέντνερ)

Κυριακή (29/4)

Μάιντς – Λειψία 3-0 (29′ πέν. Ντε Μπλάσις, 85′ Μαξίμ, 90′ Μπακού)

Βέρντερ – Ντόρτμουντ 1-1 (45′ Ντιλέινι – 19′ Ρόις)