ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ντόρτμουντ – Χέρτα 2-0: «Φουλάρει» για τετράδα!

Η Ντόρτμουντ επικράτησε εντός έδρας της Χέρτα Βερολίνου με 2-0 για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γερμανίας.

Η Ντόρτμουντ κυριάρχησε και πήρε τη νίκη κόντρα στη Χέρτα με 2-0. Ζορίστηκε στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ο Μπραντ και ο Μουκοκό έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα.

Μία νίκη καθοριστικής σημασίας πέτυχαν οι «κιτρινόμαυροι» προκειμένου να προλάβουν τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν συντριπτική κατοχή που δεν μπόρεσαν να την μετουσιώσουν σε γκολ. Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Μπραντ στο 58′ και σουτ κέρδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα που φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχεται.

Η πίεση συνεχίστηκε με τη Ντόρμουντ θα ψάχνει το γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη της. Αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο νεαρός Μουκοκό διαμόρφωσε το τελικό 2-0, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ρόις εμφανίστηκε σε καλή κατάσταση, καθώς μοίρασε δύο ασίστ στη σημερινή αναμέτρηση.