Ο Φινμπόγκασον «σόκαρε» τη Μπάγερν στο 92′! (vids)

Στο 2-2 έμειναν οι Βαυαροί με γκολ που δέχθηκαν στις καθυστερήσεις

Bundesliga
Συντάκτης: Κώστας Λάππας Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η Μπάγερν Μονάχου άφησε βαθμούς στο Άουγκσμπουργκ μετά το 2-2 με γκολ του Φινμπόγκασον στο 92’ για την 8η αγωνιστική της Bundesliga.

Ένα αποτέλεσμα που αποτελεί τεράστια έκπληξη τηρουμένων των αναλογιών και της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα Μονάχου μετρούσε εσχάτως 8-1-0 απέναντι στην Άουγκσμπουργκ.

Αλλά η… κακή μέρα από το πρωί φάνηκε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28ο δευτερόλεπτο, όταν μετά από εκτέλεση πλαγίου, ο Κεντίρα έκανε την κεφαλιά-πάσα για τον Ρίχτερ κι εκείνος με σουτ από τα επτά μέτρα άνοιξε το σκορ.

Στο 12’ ο Ζίλε αποχώρησε τραυματίας και έδωσε τη θέση του στον Αλάμπα, με τον 24άχρονο αμυντικό να χάνει πιθανότατα την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό.

Δύο λεπτά μετά, από γέμισμα του Γκνάμπριά, ο Λεβαντόβσκι με κεφαλιά πέτυχε το υπ’ αριθμόν 12 γκολ στο πρωτάθλημα -ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Ομπαμεγιάνγκ- και ισοφάρισε.

Το βολέ του Γκνάμπρι στο 39’ σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γκνάμπρι βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής και με ωραίο σουτ πέτυχε την ανατροπή.

Στις καθυστερήσεις, όμως, ήρθε ο Φινμπόγκασον να στείλει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ, μετά το γύρισμα του Κόρδοβα από αριστερά, με αποτέλεσμα οι Βαυαροί να υποστούν ισοπαλία σοκ.

Άουγκσμπουργκ (Μάρτιν Σμιντ): Κούμπεκ, Λιχστάινερ, Γιεβντάι, Μαξ, Ουντουοκάι, Όξφορντ (63′ Γιένσεν), Μόραβεκ, Κεντίρα, Νίντερλεχλερ (68′ Φινμπόγκασον), Ρίχτερ (82′ Κόρδοβα), Βάργκας.

Μπάγερν Μονάχου (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Ζίλε (12′ Αλάμπα), Κίμιχ, Ερναντές, Παβάρ, Χάβι Μαρτίνεθ, Τιάγκο, Κουτίνιο (80′ Μίλερ), Γκνάμπρι (86′ Γκορέτσκα), Κομάν, Λεβαντόφσκι.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή 18/10
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-0 (4’, 16’ πέν. Πασιένσια, 80’ Ντοστ)

Σάββατο 19/10
Λειψία-Βόλφσμπουργκ 1-1 (54’ Βέρνερ – 86’ Βέγκχορστ)
Βέρντερ Βρέμης-Χέρτα Βερολίνου 1-1 (7’ Σάρτζεντ – 70’ Λουκεμπάκιο)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μάιντς 1-0 (82’ Χένινγκς)
Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-2 (1’ Ρίχτερ, 90’+2’ Φινμπόγκασον – 14’ Λεβαντόβσκι, 49’ Γκνάμπρι)
Ουνιόν Βερολίνου-Φράιμπουργκ 2-0 (1’ Μπίλτερ, 84’ Ίνγκβαρτσεν)
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 19:30