Πρόκριση στην παράταση για Μπάγερν (vid)

Οι Βαυαροί αγχώθηκαν, αλλά πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε η Μπάγερν που χρειάστηκε την παράταση για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Χέρτα.

Οι Βαυαροί επικράτησαν με 3-2 μέσα στο Βερολίνο και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο τρίτο μόλις λεπτό με τον Μίτελσταντ, αλλά η απάντηση ήρθε στο 7’, όταν ο Γκνάμπρι με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

Η Μπάγερν στο 49’ πήρε προβάδισμα με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, ωστόσο ο Ζέλκε έκανε το 2-2 στο 67’ και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν στη νίκη χάρη στο τέρμα του Κομάν με κεφαλιά από κοντά στο 98’.

Εύκολα η Σάλκε

Η Σάλκε διέλυσε στο Veltins Arena την Φορτούνα Ντίσελντορφ με 4-1 και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Στο 30′ ο Κουτουτσού άνοιξε το σκορ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής και στο ξεκίνημα της επανάληψης οι παίκτες του Ντομένικο Τεντέσκο καθάρισαν την πρόκριση.

Στο 48′ ο Σαλίφ Σανέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 53′ ο Ουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, με τον Σανέ στο 87′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»

Τρίτη 5/2
Χάιντενχαϊμ-Λεβερκούζεν 2-1 (47′ Ντοβετνα, 72′ Μουλτάουπ – 44′ Μπραντ)
Αμβούργο-Νυρεμβέργη 1-0 (54′ Οτσκάν)
Ντούισμπουργκ-Πάντερμπορν 1-3 (47′ Καούλι – 52′ Τεκπετέι, 61′ Πρόγκερ, 76′ Αντβί-Ατζέι)
Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης 2-4 πεν. (κ.α., παρατ. 3-3)

Τετάρτη 6/2
Χόλσταϊν-Άουγκσμπουργκ 0-1 (85′ Γκρέγκοριτς)
Λειψία-Βόλφσμπουργκ 1-0 (9′ Κούνια)
Σάλκε-Φορτούνα Ντίσελντορφ 4-1 (29′ Κουτούτσου, 48′, 87′ Σανέ, 53′ Ουτ – 71′ Χένινγκς)
Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 2-3 (3′ Μίτελστεντ, 67′ Ζέλκε – 7′, 49′ Γκνάμπρι, 98′ Κομάν)