ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σάλκε – Χέρτα Βερολίνου 1-2: Τρίποντο…σωτηρίας!

Η Σάλκε ηττήθηκε εντός έδρας με ανατροπή από την Χέρτα Βερολίνου, που έκανε σημαντικό βήμα παραμονής. Οι γηπεδούχοι παίζουν για την...τιμή των όπλων, καθώς έχουν υποβιβαστεί.

Η Σάλκε ηττήθηκε εντός έδρας με ανατροπή από την Χέρτα Βερολίνου, που έκανε σημαντικό βήμα παραμονής. Οι γηπεδούχοι παίζουν για την…τιμή των όπλων, καθώς έχουν υποβιβαστεί.

Η Χέρτα πήρε σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην Bundesliga. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με ανατροπή σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 31ης αγωνιστικής.

Η γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με υπέροχο σουτ Αμίνε Χάριτ. Όμως, στην συνέχεια η Βερολινέζοι πίεσαν. Έπαιξαν επιθετικό ποδόσφαιρο και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Η αρχή έγινε στο 19ο λεπτό της συνάντησης. Ο Ντέντρικ Μπογιάτα με δυναμική κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο. Με υπομονή ήρθε τελικά το γκολ της ανατροπής. Στο 79ο λεπτό ο Ενγκανκάμ πλάσαρε από κοντά για το τελικό 1-2.