ΑΓΓΛΙΑ

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Μεγάλη νίκη με θρίλερ στο τέλος

Με πρωταγωνιστές στο φινάλε τον Λίνγκαρντ που σκόραρε και τον Ντε Χέα που έπιασε πέναλτι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-1 τη Γουέστ Χαμ

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Κομβικό τρίποντο πήρε η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ επικρατώντας με 2-1 στο Λονδίνο των «σφυριών».

Για όλους το ταξίδι στο έως το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου αναμένεται να είναι δύσκολο φέτος. Το κατάλαβε και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ήταν τυχερή αφού εκτός των άλλων απουσίαζε λόγω τιμωρίας ο πρώτος σκόρερ της Γουέστ Χαμ, Αντόνιο.

Το ματς ήταν ανοιχτό και στο 30′ ο Μπενράχμα άνοιξε το σκορ με… μπιλιάρδο επιβεβαιώνοντας πάντως πως φέτος έχει ξεκινήσει εξαιρετικά. Πέντε λεπτά μετά ο Ρονάλντο με διπλή προσπάθεια έφερε το ματς στα ίσα με τη φάση να ελέγχεται από το VAR για οφσάιντ.

Ο Πορτογάλος έχασε μεγάλη ευκαιρία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν γενικά μέσα στις φάσεις και αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου. Η Γιουνάιτεντ πίεσε για την ανατροπή, αυτή δεν ερχόταν και τη λύση τελικά έδωσε ο Λίνγκαρντ με τρομερό γκολ κόντρα στην ομάδα που λίγους μήνες πριν τον ανέστησε. Φωνές για πέναλτι υπήρξαν σε δύο φάσεις και από τις δύο ομάδες. Τελικά στο φινάλε έδειξε βούλα Άτκινσον μέσω VAR σε χέρι του Σο. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Νομπλ και ο Ντε Χέα απέκρουσε. Απίθανη η απόφαση του Μόγιες, αφού έβαλε τον Άγγλο χαφ «κρύο» μόνο και μόνο για να αναλάβει την εκτέλεση. Ούτε λεπτό δεν είχε στο ματς.

Στον άλλον αγώνα που έγινε τη ίδια ώρα, ο πήρε τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια στην Premier League και συνολικά πέμπτη στα τελευταία έξι επικρατώντας με 2-1 της Λέστερ. Ο Μοπέ με πέναλτι άνοιξε το σκορ, ο Γουέλμπεκ στο 50′ έκανε το 2-0 και έντεκα λεπτά μετά ο Βάρντι διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Προβληματικό ξεκίνημα για τις «αλεπούδες».

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Τσούφαλ, Ζουμά, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς, Μπενραχμά (88′ Λαντσίνι), Βλάσιτς (68′ Γιαρμολένκο), Μπόουεν (93′ Νομπλ).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ (88′ Μάτιτς), Γκρίνγουντ (73′ Σάντσο), Φερνάντες, Πογκμπά (73′ Λίνγκαρντ), Ρονάλντο.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 17/9

Νιούκαστλ – Λιντς Γιουνάιτεντ 1-1 (44’Σεν-Μαξιμίν-13′ λεπτό)

Σάββατο 18/9

Γουλβς – Μπρέντφορντ 0-2 (28′ πέν. Τόνεϊ, 34′ Εμπεουμό)

Μπέρνλι – Άρσεναλ 0-1 (30′ Όντεγκααρντ)

Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 2-0 (43′ Μανέ, 78′ Σαλάχ, 89′ Κεϊτά)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 0-0

Νόριτς – Γουότφορντ 1-3 (35′ Πούκι – 17′ Ντένις, 63′ και 80′ Σαρ)

Άστον Βίλα – Έβερτον 3-0 (66′ Κας, 69′ αυτ. Ντιν, 75′ Μπέιλι)

Κυριακή 19/9

Μπράιτον – Λέιστερ 2-1 (35′ πέν. Μοπέ, 50′ Γουέλμπεκ – 61′ Βάρντι)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (30′ Μπενράχμα – 35′ Ρονάλντο, 89′ Λίνγκαρντ)

Τότεναμ – Τσέλσι 18:30

Η βαθμολογία της Premier League

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Μεγάλη νίκη με θρίλερ στο τέλος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.