Η χαρά του φιλοξενούμενου, ο «κουραστικός» Βόλος – Πέρασε και ο Ατρόμητος από το Πανθεσσαλικό!

Για play off πάει o Ατρόμητος, κουράζει και με το ποδόσφαιρο και με τις ανακοινώσεις για τη διαιτησία, ο Βόλος που αποτελεί τον αγαπημένο προορισμό των ομάδων της Super League.

Ο Ατρόμητος αισθάνεται θαυμάσια στην τοποθεσία Πανθεσσαλικό! Τρίποντο με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Αντζιέλσκι. Μια από τις χειρότερες ομάδες της Super League εντός έδρας ο Βόλος που έβγαλε και πάλι ανακοίνωση για την διαιτησία!

Στις 9 αγωνιστικές το αήττητο σερί που «τρέχει» πλέον ο Ατρόμητος που όχι μόνο δεν παίζει να κινδυνέψει όπως προηγούμενες χρονιές, αλλά βλέπει και εξάδα.  Διπλό σε μια από τις πιο φιλόξενες έδρες του πρωταθλήματος οι Περιστεριώτες (1-2). Μόνο τους νεοφώτιστους (Πανσερραϊκό, Κηφισιά) έχει κερδίσει εντός ο Βόλος που γνώρισε τρίτη σερί ήττα χωρίς μάλιστα να σκοράρει. Τα δύο γκολ του αρχισκόρερ του Ατρομήτου, Αντζιέλσκι έκριναν την αναμέτρηση και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Σάσα Ίλιτς. Το γκολ της τιμής ο Μωραϊτης για τους Θεσσαλούς.

Mε μόλις 18 ποδοσφαιριστές διαθέσιμους, ο Βόλος που πριν συμπληρωθεί το 10λεπτο έγιναν 17, με τον Μύγα να αποχωρεί τραυματίας! Ο Άνχελ Λόπεθ χωρίς την πληθώρα επιλογών είδε την ομάδα του να σκοράρει νωρίς με τον Μωραϊτη αλλά το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Ωστόσο ο Μπέος έβγαλε ανακοίνωση κάνοντας λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος!

Η βαθμολογική διαφορά με τον Ατρόμητο δεν είναι και τόσο μεγάλη (5β.) ωστόσο το τάιμινγκ έχριζε φαβορί τους Περιστεριώτες που ήταν αήττητοι στα οκτώ τελευταία ματς με τέσσερις νίκες, οι δύο κόντρα σε Παναθηναϊκό και Άρη και ισάριθμες ισοπαλίες η μια εξ αυτών με τον Ολυμπιακό.

Και το φαβορί επιβεβαιώθηκε. Αν και μέχρι το 20λεπτο, ο Βόλος ήταν εκείνος που είχε το πάνω χέρι, από το εκείνο το σημείο και μετά, το Πανθεσσαλικό…κατηφόρισε με τον Ατρόμητο να κερδίζει πέντε κόρνερ σε κάτι λιγότερο απο τρία λεπτά και στο τελευταίο από αυτά, να ανοίγει και το σκορ με κεφαλιά του Αντζιέλσκι στο 25′, έχοντας νωρίτερα και δοκάρι από… σπόντα, στο παραλίγο αυτογκόλ του Γκαρσία και λίγο αργότερα πάλι με τον Πολωνό να χάνει τεράστια ευκαιρία να σκοράρει ξανά και να τελειώσει το ματς.

Η κατάρα με τους τραυματισμούς για τον Βόλο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άνχελ Λόπεθ να χάνει έναν ακόμα ποδοσφαιριστή του! Ένα σκάρτο πεντάλεπτο πρόλαβε να αγωνιστεί ο Τάχατος που πήρε τη θέση του Καλογερόπουλου για να την παραχωρήσει στον Μπερτόγλιο!

Το ματς στο Πανθεσσαλικό τελείωσε ουσιαστικά με το κάπως… αυστηρό πέναλτι που καταλογίζει ο Κουμπαράκης υπέρ του Ατρομήτου στο 55′, στο μαρκάρισμα (ένα στιγμιαίο κράτημα) του Κόμπα επί του Βαλέντσια και το κάνει γκολ, το δεύτερο του στην αναμέτρηση, ο Αντζιέλσκι. Το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς έψαξαν στο υπολοιπο της αναμέτρησης οι Θεσσαλοί, αλλά ήρθε μάλλον αργά. Ο Μωραϊτης απλά μειωσε σε 2-1 στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βόλος – Ατρόμητος 1-2

Σκόρερ: 90+7′ Μωραϊτης – 25′, 57′ Αντζιέλσκι

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Ασλανίδης, Σιέλης, Καλογερόπουλος (46′ Τάχατος, 52′ Μπερτόγλιο), Μύγας (10′ Λούνα), Τρουγιέ, Γκλάβσιτς, Κόμπα (60′ Κίτσος), Ντέλετιτς, Γκαρσία, Μωραϊτης.

Ατρόμητος (Σάσα Ιλιτς): Τσιντώτας, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Εντερ (83′ Κούεν), Φριντζόνσον (40′ Έρλινγκμαρκ), Γιουμπιτάνα (83′ Ντιρκς) , Βαλέντσια, Αντζιελέσκι (65′ Βέργος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η χαρά του φιλοξενούμενου, ο «κουραστικός» Βόλος – Πέρασε και ο Ατρόμητος από το Πανθεσσαλικό!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!