ΙΣΠΑΝΙΑ

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπιλμπάο 1-2: Στον τελικό του Σούπερ Καπ με μεγάλη ανατροπή οι Βάσκοι (vid)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπιλμπάο 1-2: Με δύο γκολ σε 4 λεπτά, η Μπιλμπάο ανέτρεψε το το 0-1 και πέρασε στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Το τέταρτο ισπανικό Σουπερ Καπ της ιστορίας της θα  διεκδικήσει την Κυριακή (16/1, 20:30) η Μπιλμπάο μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στο King Fahd Stadium στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας. Εκεί θα βρει την Ρεάλ Μαδρίτης που απέκλεισε τη Μπαρτσελόνα με 3-2 την Τετάρτη (12/1).

Η Ατλέτικο Μαδρίτης προηγήθηκε στο 62΄με γκολ… καραμπόλα. Συγκεκριμένα μετά από κόρνερ των Μαδριλένων που εκτέλεσε ο Λεμάρ, ο Φέλιξ έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα αρχικά στο αριστερό δοκάρι του Σιμόν. Στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Ισπανού τερματοφύλακα, για να καταλήξει στα δίχτυα της Μπιλμπάο και να χρεωθεί ως αυτογκόλ!

Η αντίδραση των Βάσκων ήταν όμως εντυπωσιακή καθώς με γκολ στο 77′ και το 81′ γύρισαν το ματς και μαζί πήραν την πρόκριση για τον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Το 1-1 έγινε από τον Άλβαρες  με καρφωτή κεφαλιά, μετά από από κόρνερ του Μουνιαίν, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 81′ όταν (και πάλι από κόρνερ του Μουνιαίν) ο  Ινιάκι Γουίλιαμς με ψύχραιμο αριστερό έγραψε το νικηφόροι 2-1!

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χιμένες, Eρμόσο, Βρσάλικο, Λεμάρ (85′ Κούνια), Κόκε (85′ Ερέρα), Κοντογκμπιά (51′ ντε Πολ), Γιορέντε (46′ Λόντι), Καράσκο, Φέλιξ, Κορέα (71′ Σουάρες).

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Άλβαρεθ, Μαρτίνεθ, ντε Μάρκος, Μπαλενθιάγα (75′ Μπερτσίτσε), Ζαράγκα (70′ Βέσγκα), Γκαρθία, Μπερενγκέρ ((70′ Γουίλιαμς), Μουνιαΐν, Σανθέτ (70′ Γκαρθία), Ουίλιαμς.