ΙΣΠΑΝΙΑ

Ατλέτικο Μαδρίτης – Έιμπαρ 5-0: Καταιγισμός και τα μάτια στον τίτλο!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ουραγό Έιμπαρ και επικράτησε με 5-0 στην κούρσα τίτλου.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν καταιγιστική και επικράτησε με 5-0 της…αβοήθητης Έιμπαρ, για την 33η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μέχρι να βρει το πρώτο γκολ έδειχνε μία προβληματική εικόνα στο χορτάρι. Ειδικότερα στην επίθεση, με τα προβλήματα που υπάρχουν. Από την στιγμή της επίτευξης του πρώτου γκολ, η Ατλέτικο πραγματοποίησε εμφάνιση…πρωταθλήτριας.

Ο Κορέα ήταν αυτός που άνοιξε τον «χορό» των τερμάτων στο 42ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης, ένα λεπτό αργότερα διαμόρφωσε και το 2-0, πιάνοντας τους φιλοξενούμενους στον «ύπνο».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έκαναν το καθήκον τους για την κούρσα του τίτλου, με επιβλητικό τρόπο. Ο Καράσκο έκανε το 3-0 στο 49ο λεπτό της συνάντησης. Ο Γιορέντε που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης σημείωσε τε δύο τελευταία τέρματα στο 53ο και 68ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 5-0.

Ατλέτικο: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς (74′ Φελίπε), Χιμένες, Λόντι, Σαούλ, Ερέρα (69′ Κοντογκμπιά), Κόκε (61′ Βιτόλο), Καράσκο (70′ Τορέιρα), Γιορέντε, Κορέα (61′ Ντεμπελέ).

Έιμπαρ: Ντμίτροβιτς, Ντουφούρ (63′ Ολιβέιρα), Μπούργος, Αρμπίγια, Κότε (72′ Ράφα), Άλβαρεθ, Πόθο, Ατιένθα, Γκαρθία (62′ Ινούι), Ροντρίγκες (72′ Ρέθιο), Κίκε (72′ Γκονθάλεθ)