ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 1-1: Κρίθηκε στο δεκάλεπτο (vid)

Ισόπαλες με σκορ 1-1 βγήκαν από τον αγωνιστικό χώρο Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ορεξάτοι, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Ντε Γιονγκ. Οι γηπεδούχοι, πάντως, συνήλθαν άμεσα με πλασέ του Κουτίνιο, έπειτα από λάθος απομάκρυνση του Νάβας στο 10′. Σούσο (19′) και Γκριεζμάν...

Ισόπαλες με σκορ 1-1 βγήκαν από τον αγωνιστικό χώρο Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ορεξάτοι, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Ντε Γιονγκ.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, συνήλθαν άμεσα με πλασέ του Κουτίνιο, έπειτα από λάθος απομάκρυνση του Νάβας στο 10′.

Σούσο (19′) και Γκριεζμάν (21′) απώλεσαν τις επόμενες δύο ευκαιρίες του ματς, ενώ στο 64′ ο Αραούχο σημάδεψε το δοκάρι της ομάδας του!

Η Μπαρτσελόνα, από την πλευρά της, απείλησε στο 81′ εις διπλούν, ωστόσο Μέσι και Ντε Γιονγκ δεν βρήκαν δίχτυα, προτού ο Τρινκάο ηττηθεί σε τετ-α-τετ με τον Μπόνο.

Συνεπώς, η Σεβίλλη δεν έφυγε ούτε τώρα με τους τρεις βαθμούς από τη Βαρκελώνη (τον Δεκέμβριο του 2002 η τελευταία νίκη).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Σάββατο (3/10)

Βαγιαδολίδ – Εϊμπάρ 1-2 (37’ Τόνι – 29’ Μπούργος, 90’ Ροντρίγκες)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Βιγιαρεάλ 0-0

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Χετάφε 3-0 (28′ Oγιαρθάμπαλ, 79′ Μερίνο, 81′ Πόρτου)

Έλτσε – Ουέσκα 0-0

Βαλένθια – Μπέτις 0-2 (19′ Κανάλες, 74′ Τέγιο)

Κυριακή (4/10)

Οσασούνα – Θέλτα 2-0 (23′ Ρονκάλια, 76′ Καλιέρι)

Αλαβές – Μπιλμπάο 1-0 (74′ Έλι)

Λεβάντε – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (16′ Βινίσιους, 90+5′ Μπενζεμά)

Κάντιθ – Γρανάδα 1-1 (48′ Aλέχο – 27′ Σάντσες)

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 1-1 (10′ Koυτίνιο – 8′ Ντε Γιονγκ)