ΙΣΠΑΝΙΑ

Κάντιθ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-4: Σταθερά στο κυνήγι του τίτλου

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Κάντιθ με το εμφατικό 4-1

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε άνετα της Κάντιθ εκτός έδρας με 1-4 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Άλλωστε, η Σοσιεδάδ ηττήθηκε νωρίτερα με 1-0 από την Εσπανιόλ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης άφησε πίσω της την ήττα από τη Μίλαν στο Champions League. Εμεινε «άσφαιρη» στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Κάντιθ. Όμως, στο δεύτερο δεν είχε όρεξη για πλάκα και «καθάρισε» με τέσσερα τέρματα, για την 15η αγωνιστική της La Liga.

Σταθερά στο κυνήγι του τίτλου παραμένει η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε που «ξεμπούκωσε» στο δεύτερο 45λεπτό. Ειδικότερα, ο Λεμάρ έκανε την αρχή, ανοίγοντας το σκορ στο 56ο λεπτό, με κεφαλιά.

«Σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε ο Γκριεζμάν, κάνοντας το 0-2 στο 70 λεπτό, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κορέα σημείωσε το 1-3, έπειτα από όμορφη ομαδική προσπάθεια.

Το μοναδικό τέρμα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 86ο λεπτό, με αυτογκόλ του Όμπλακ. Η Ατλέτικο Μαδρίτης όμως σημείωσε και νέο τέρμα στις καθυστερήσεις, με τον Κούνια να διαμορφώνει το τελικό 1-4.