ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη η Εσπανιόλ

Η Εσπανιόλ πήρε τη νίκη κόντρα στην Βαγιαδολίδ και ανεβαίνει περισσότερο στη βαθμολογία

Καθαρίζει σιγά-σιγά την υπόθεση παραμονή η Εσπανιόλ που κατάφερε να επικρατήσει της Βαγιαδολίδ με 3-1, στην έδρα της.

Η ομάδα της Βαρκελώνης, άρχισε τέλεια τον αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 1ο λεπτό, όταν μετά από άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σέρτζιο Γκουαρντιόλα, ο Ιγκλέσιας πήρε την επαναφορά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Εσπανιόλ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, ωστόσο στο 17′ η Βαγιαδολίδ ήταν αυτή που κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Αλκαράζ έξω από την περιοχή, φέρνοντας το παιχνίδι στο 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η γηπεδούχος μπήκε μόνο με ένα στόχο και αυτός ήταν η νίκη. Αρχικά στο 56ο λεπτό πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ κάνοντας το 2-1 με τον Χερμόσο, ενώ 9 λεπτά ο Γου πήρε την μπάλα από τον Νταντέρ και χωρίς να το σκεφτεί πολύ, σούταρε και έκανε το 3-1.

Στο 70ο λεπτό μάλιστα η Εσπανιόλ πέτυχε και τέταρτο γκολ, ωστόσο αυτό ακυρώθηκε για οφσάιντ, με το 3-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης του διαιτητή.

Με αυτή της την ήττα η Βαγιαδολίδ βρίσκεται μόλις τρεις πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού και κινδυνεύει άμεσα αν δεν βελτιωθεί στη συνέχεια.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Λόπεζ, Ροσάλες, Λόπες (20’ Μαρμόλ), Χερμόσο, Βίλα, Μελένδο, Ρόκα, Νταρντέρ, Γου (84′ Πουάντο), Ιγκλέσιας, Πέρεζ (60’ Γκρανέρο)

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μάτιπ, Αντονίτο, Κίκο, Φερνάντεζ (68′ Κέκο), Νάτσο, Τουχάμι, Μπόρχα (49’ Μογιάνο), Αλκαράζ, Πλάνο, Γκουαρντιόλα, Ουνάλ (68′ Πλάζα).

Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 1/3

Ράγιο Βαγιεκάνο – Τζιρόνα 0-2 (30’, 85’ Στουάνι)

Σάββατο 2/3

Εσπανιόλ – Βαγιαδολίδ 3-1 (1′ Ιγκλέσιας, 56′ Ιγκλέσιας, 65′ Γου – 17′ Αλκαράζ)

20. Ουέσκα 25 19 24-41

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη η Εσπανιόλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.