ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Δύσκολη νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Μία αρκετά δύσκολη νίκη για την ομάδα της Μαδρίτης

Μία πάρα πολύ δύσκολη νίκη κατάφερε να πάρει η Ατλέτικο Μαδρίτης, επικρατώντας με 1-0 της Λεβάντε μέσα στην έδρα της.

Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν εξ΄ αρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων και μπήκαν δυνατά με μοναδικό στόχο το θετικό αποτέλεσμα.

Έτσι οι ευκαιρίες δεν άργησαν να έρθουν, με πρώτη να γίνεται στο 5ο λεπτό με τον Γκριζμάν, ενώ στο 10’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκε, με τον διαιτητή να ακυρώνει τον γκολ του Βιτόλο χρησιμοποιώντας VAR, λόγω φάουλ.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ στη συνέχεια, αφού μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, η ομάδα της Μαδρίτης είχε την πρωτοβουλία και έχανε ευκαιρίες.

Στο ίδιο έργο θεατές γίναμε και στην επανάληψη, αφού οι παίκτες του Σιμεόνε μπήκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι προκειμένου να καθαρίσουν την αναμέτρηση.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε εύκολα, αφού χρειάστηκε πέναλτι που έκανε ο Βούκσεβιτς στο 55΄, όταν άλλαξε την πορεία της μπάλα με το χέρι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκριζμάν στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Αρίας, Σάβιτς (9’ Χιμένεθ), Γκοντίν, Χουανφράν, Βιτόλο (76’ Κάλινιτς), Τόμας, Ροντρίγκο, Κόκε, Γκριζμάν, Κορέα (72΄Κορέα).

ΛΕΒΑΝΤΕ: Οιέρ, Ρομπέρ, Καμπάτσο, Χέμα (46΄Κόκε), Τζέισον, Βούκσεβιτς (68’ Ροκίνα), Καμπάνα, Τόνο, Μπαρντχί, Ρότζερ (68’ Μαγιοράλ), Μοράλες

Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής

Παρασκευή (11/1)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Θέλτα 4-2
(4’, 38’, 77’ Ντε Τομάς, 90’+1’ Μπεμπέ – 13’ Αραούχο, 18’ πεν. Γκόμες)

Σάββατο (12/1)

Λεγανές-Ουέσκα 1-0 (74΄ Νεσίρι)
Βαλένθια-Βαγιαδολίδ 1-1 (71’ Παρέχο – 82’ Αλκάραθ)
Τζιρόνα-Αλαβές 1-1 (12’ Στουάνι – 50’ Μπαστόν)
Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-2 (75’ αυτ. Καμπρέρα – 52’ Μολίνα, 89’ Ροντρίγκεθ)

Κυριακή (13/1)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεβάντε 1-0 (57′ Γκριζμάν)

Προγνωστικά LaLiga- Σ. Γιαννόπουλος: Όλα στο «λευκό» της Ρεάλ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Δύσκολη νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.