ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Έχασε… έδαφος η Χετάφε (video)

Δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λεγκανές η Χετάφε και γνώρισε την ήττα με 2-0

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της φετινής La Liga είναι η Χετάφε, που έχει καταφέρει με τις εμφανίσεις της να βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ωστόσο η ομάδα της Μαδρίτης δεν μπόρεσε να επικρατήσει κόντρα στη Λεγκανές και να συνεχίσει την πορεία της προς το Champions League, δεχόμενη την ήττα με 0-2.

Η αναμέτρηση άρχισε ιδανικά για τη γηπεδούχο, που έχασε μία ευκαιρία με τον Μάτα στο 15′, ο οποίος δεν κατάφερε να στοχεύσει σωστά.

Δύο λεπτά αργότερα όμως η Λεγκανές κέρδισε πέναλτι με τον Μακσίμοβιτς να κάνει χέρι, ωστόσο ο Καρίγιο που ανέλαβε την εκτέλεση δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 36ο λεπτό ήταν και πάλι η στιγμή της Χετάφε, με τον Κουεγιάρ να κάνει σπουδαία απόκρουση και να κρατάει το μηδέν.

Η επανάληψη είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν συνεχόμενες επιθέσεις και στο 50’, άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Σάντος.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε αρκετά με τη Χετάφε να μην μπορεί στο 77’ να ισοφαρίσει, χάνοντας σπουδαία στιγμή με τον Άνχελ.

Αφού δεν έγινε το 1-1, ήρθε μία καταπληκτική ενέργεια από τον Χουανφράν, ο οποίος έκανε μία κούρσα και… εκτέλεσε τον Σόρια κάνοντας το 0-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Σουάρεζ, Ντακοναμ, Καμπρέρα, Μιραμόντες, Πορτίγιο, Αραμπάρι (68’ Φλαμινί), Μακσίμοβιτς, Φάλκερ (57’ Άνχελ), Μάτα, Μολίνα.

ΛΕΓΚΑΝΕΣ: Κουεγιάρ, Νιόμ, Μπούστινζα, Ταρίν, Σιόβας, Σίλβα, Ροντρίγκεζ, Πέρες, Βέσγκα, Σάντος (50’ Μπρεθγουέιτ), Καρίγιο.