ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Έμειναν στην ισοπαλία Λεβάντε και Εσπανιόλ

Χωρίς νικητή η αναμέτρηση της Λεβάντε κόντρα στην Εσπανιόλ

Την Εσπανιόλ υποδέχτηκε η Λεβάντε στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της La Liga, και αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2.

Το παιχνίδι εξ΄αρχής είχε πολύ έντονο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να έχουν την υπεροχή.

Αυτό επιβεβαιώθηκε μάλιστα στο 16ο λεπτό, όταν ο Ιγκλέσιας, έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ και έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Στη συνέχεια και στο 34’ η Λεβάντε έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Μαγιοράλ, ωστόσο ο Ντιέγκο Λόπες, τον σταμάτησε.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Εσπανιόλ, σκόραρε και δεύτερο γκολ, ωστόσο με τη συμβολή του VAR, αυτό ακυρώθηκε και τελικώς οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Τα πράγματα στην επανάληψη, άλλαξαν τελείως και πήρα άγρια τροπή. Στο 62ο λεπτό, η Λεβάντε έφερε τον αγώνα στα ίσια, με τον Βέζο, ωστόσο τα πανηγύρια δεν κράτησαν πολύ, αφού ο Ρόκα σκόραρε τρία λεπτά αργότερα και έκανε το 1-2.

Η Λεβάντε δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη και στο 72’ έκανε το 2-2 με τον Ροκίνα, που μετά από τρία λεπτά, πήρε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Στα υπόλοιπα λεπτά, οι δύο ομάδες έχασαν από μία ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη, ωστόσο καμία δεν μπόρεσε να το κάνει.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Φερνάντες, Βέζο, Ρομπέρ, Χέμα (67’ Κόκε), Τζέισον, Ροκίνα, Καμπάνα, Μπαρντίχ, Τόνο (61’ Ρότζερ), Μαγιοράλ (77΄Λόπεζ), Μοράλες.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Λόπες, Λόπεζ, Νάλντο, Χερμόσο, Τζίνερ, Σάντσεζ (80’ Πέρες), Ρόκα, Νταρντέρ (80’ Λόπες Α.), Πουάντο (83’ Γκαρσία), Ιγκλέσιας, Μελένδο.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19/4

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 2-2 (4’ Γκουιντέτι, 24’ Ροντρίγκεθ – 39’ Φερνάντεθ, 76’ πεν. Ουνάλ)

Σάββατο 20/4

Θέλτα-Τζιρόνα 2-1 (34’ Άσπας, 69’ Μπουφάλ – 48’ Πορτού)

Εϊμπάρ-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (85′ Λεμάρ)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Ουέσκα 0-0

Μπαρτσελόνα-Σοσιεδάδ 2-1 (45′ Λενγκλέ, 64′ Ζόρντι Άλμπα-62′ Χουάνμι)

Κυριακή 21/4

Λεβάντε-Εσπανιόλ 1-2 (62’ Βέζο, 72΄Ροκίνα– 16’ Ιγκλέσιας, 65’ Ρόκα)

20. Ουέσκα 33 35-55 26

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «La Liga: Έμειναν στην ισοπαλία Λεβάντε και Εσπανιόλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.