ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Μεγάλη ανατροπή για τη Χετάφε κόντρα στη Θέλτα

Πολύ σημαντική νίκη για τη Χετάφε που τη φέρνει στην 5η θέση της La Liga

Μία πολύ σπουδαία νίκη κατάφερε να πάρει η Χετάφε που έκανε την ανατροπή και νίκη με 3-1 εντός έδρας την Θέλτα.

Η ομάδα της Μαδρίτης δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Νέστορ Αραούχο κατάφερε να ξεφύγει από τον προσωπικό του αντίπαλο και να σκοράρει κάνοντας το 1-0.

Ωστόσο στη συνέχεια δεν πήγαν τα πράγματα ιδανικά για την ομάδα των φιλοξενούμενων, αφού στο 37ο λεπτό ο Μάγιο έκανε παράβαση κατά τη διεκδίκηση της μπάλας με το διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι για τη Χετάφε.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάτα, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού το τέρμα που πέτυχε η Θέλτα στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR.

Στην επανάληψη όπως ήταν λογικό η γηπεδούχος που είχε και το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσε εξ’ αρχής και ευτύχησε στο 62’ να κάνει το 2-1 με τον Μολίνα πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή.

Μάλιστα η Χετάφε κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα στο 81ο λεπτό, εκεί που ο Μάτα μετά από ένα εύκολο λάθος του Μπλάνκο, έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 3-1.

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Σουάρες, Ντακονάμ, Καμπρέρα, Ολιβέρα Μιραμόντες, Φάλκερ, Μαξίμοβιτς, Αραμπάρι (61’ Φλαμινί), Σέιζ (71΄Πορτίγιο), Μάτα (83’ Άνχελ), Μολίνα

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Αραούχο, Κόστας, Χόεντ, Μάγιο (55’ Κέβιν), Μέντες, Μπελτράν, Ζοζαμπέντ, Ζούνκα (82’ Σίστο), Μπουφάλ (66’ Άσπας), Γκόμεζ.