ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: «Οδοστρωτήρας» η Σεβίλλη κόντρα στη Λεβάντε

Δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Λεβάντε η Σεβίλλη

Μία αρκετά άνετη νίκη με 5-0 κατάφερε να πάρει η Σεβίλλη στην έδρα της, υποδεχόμενη την πάντα αξιόμαχη Λεβάντε, που δεν ήταν σε καλή ημέρα.

Από την έναρξη της αναμέτρησης οι Σεβιγιάνοι μπήκαν δυνατά, χωρίς καμία διάθεση ρίσκου, με μοναδικό στόχο την πίεση, ώστε να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Ωστόσο τα πράγματα δεν ήταν πολύ εύκολα εξ’αρχής, αφού οι δύο ευκαιρίες που έχασε στο πρώτο ημίχρονο δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν τελείως και οι γηπεδούχοι, άρχισαν να… πυροβολούν από παντού και να σκοράρουν.

Αρχικά στο 48’ ο Μπεν Γεντέρ βρέθηκε στην περιοχή της Λεβάντε νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα και κάνοντας το 1-0.

Τα πανηγύρια όμως δεν τελείωσαν εκεί, αφού πρώτα στο 60΄με τον Σίλβα και στο 71΄με τον Βάσκες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Το… πρόγραμμα όμως είχα άλλα δύο γκολ, με τον Σαράμπρια να… χτυπάει με πέναλτι στο 78ο λεπτό, ενώ στο 90+1 ο Πρόμες έκανε το τελικό 5-0.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάκλικ, Γκόμες (12’ Μερκάδο), Καρίσο, Γουόμπερ, Βιντάλ (53΄Σαράμπια), Μέσα, Μπανέγκα (74’ Αμαντού), Βάσκες, Πρόμες, Σίλβα, Μπεν Γιεντέρ.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Οιέρ, Ρομπέρ, Μανζανάρα, Καμπάτσο, Κόκε, Ροκίνα (72’ Τζέισον), Καμπάνα, Μπαρντχί (76’ Ντουκουρέ), Μαγιοράλ, Μπόατενγκ (76′ Ρότζερ).

Το πρόγραμμα

Σάββατο 26/01

Σεβίλλη – Λεβάντε 5-0 (48′ Μπεν Γιεντέρ, 60′ Σίλβα, 71′ Βάσκες, 78′ Σαράμπρια, 90′ Πρόμες)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Χετάφε 17:15

Λεγκάνες – Εϊμπάρ 19:30

Βαλένθια – Βιγιαρεάλ 21:45