ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Σοκ για Ατλέτικο, «4άρα» με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι η Μπαρτσελόνα – Δείτε τη βαθμολογία (vid)

Τα δύο πρώτα του γκολ με τη Μπαρτσελόνα πανηγύρισε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, στο 4-1 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ.

La Liga: Τα δύο πρώτα του γκολ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα πανηγύρισε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, στο 4-1 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

La Liga: Το καλύτερο δώρο στον εαυτό του έκανε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι για τα γενέθλιά του (έκλεισε τα 34). Ο Πολωνός σκόρερ πέτυχε τα δύο πρώτα του γκολ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα για να της χαρίσει τη νίκη με 4-1 μέσα στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Πρώτη νίκη για τους Καταλανούς μετά από δύο αγωνιστικές στην Primera Division, η οποία έφτασε τους 4, με τον Λεβαντόφσκι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό.

Η Σοσιεδάδ έκανε το… λάθος να ισοφαρίσει άμεσα (1-1 στο 6′ με τον Ισακ) καθώς στη συνέχεια η Μπάρτσα ήταν κατιγιστική. Οχι αμέσως, αλλά από το 66′ και μετά του αγώνα. Τότε ο Ντεμπελέ έκανε το 1-2 από ασίστ του Φατί, με τον τελευταίο να μοιράζει ασίστ και τρία λεπτά αργότερα (69′) στο 1-3 του Λεβαντόφσκι.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε στο 79′ ο ίδιος ο Ανσού Φατί, με τους μπλαουγκράνα να έχουν πλέον 4 βαθμούς και τη Ρεάλ 6, όπως και οι Βιγιαρεάλ, Μπέτις και Οσασούνα.

La Liga: Η Βιγιαρεάλ άλωσε τη Μαδρίτη

Νωρίτερα μεγάλο «διπλό» μέσα στο «Wanda Metropolitano» πήρε η Βιγιαρεάλ με 2-0. Το «κίτρινο υποβρύχιο» πέτυχε έτσι το 2/2, υποχρεώνοντας την Ατλέτικο Μαδρίτης στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Σε ένα πολύ καλό ματς ο Πίνο άνοιξε το σκορ στο 73ο λεπτό (1-0), ενώ ο Μορένο στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων σφράγισε μια σπουδαία νίκη για τη Βιγιαρεάλ, κάνοντας το 2-0!

Εξάλλου τους 4 βαθμούς έφτασε η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε μετά το 1-0 επί της Βαλένθια εντός έδρας. Το γκολ ο Μπερενγκερ στο 42ο λεπτό.

La Liga: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής