ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: «Τεσσάρα» για Μπαρτσελόνα, με αγωνία για δύο οπαδούς που λιποθύμησαν – Δείτε τη βαθμολογία

La Liga: Επεισοδιακό το Κάντιθ - Μπαρτσελόνα καθώς διεκόπη για αρκετή ώρα εξαιτίας λιποθυμίας δύο οπαδών - Στην κορυφή οι Καταλανοί.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

La Liga: Σε δεύτερη μοίρα πέρασε η νίκη της Μπαρτσελόνα με 4-0 στο Κάντιθ, επί της τοπικής ομάδας, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας.

Η αναμέτρηση διακόπηκε στο 81΄ καθώς ένας οπαδός είχε χάσει τις αισθήσεις του στις κερκίδες, με τις πληροφορίες να αναφέρουν οτι υπέστη καρδιακό επεισόδιο. Είναι χαρακτηριστικό ότι εκείνος που πήγε τον απινιδωτή στην κερκίδα ήταν ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου Λεντέσμα.

Αφού κύλησε ένα 20λεπτο περίπου κατά το οποίο στον άτυχο οπαδό προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες από τους γιατρούς του γηπέδου, ο διαιτητής έδωσε εντολή οι δυο ομάδες να κατευθυνθούν στα αποδυτήρια.

Μάλιστα προέκυψαν πληροφορίες ότι και ένας ακόμη οπαδός που βρισκόταν κοντά στο περιστατικό λιποθύμησε επίσης. Η περίπτωσή του όμως ήταν πιο ελαφριά και γρήγορα επανήλθε.

Τελικά η αναμέτρηση συνεχίστηκε μετά από περίπου μια ώρα διακοπής και με τον πρώτο οπαδό που ήταν πιο σοβαρά να έχει διακομιστεί στο νοσοκομείο. Σύμφωνα με την πιο πρόσφατη ενημέρωση ο οπαδός είχε σφυγμό όταν αποχώρησε και η κατάσταση του ήταν σταθερή.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, η Μπαρτσελόνα ήταν κυρίαρχος του ματς, παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο «χορός των γκολ» άρχισε στο 55′ από τον Ντε Γιονγκ, συνεχίστηκε 10 λεπτά αργότερα (65′) με τον Λεβαντόφσκι να κάνει το 0-2 και να συνεχίζει το σερί του στο σκοράρισμα.

Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, όπως είπαμε το ματς διεκόπη και όταν συνεχίστηκε η Μπαρτσελόνα σκόραρε ακόμη δυο φορές, συγκεκριμένα στο 86΄ με τον Φατί (0-3) και τον Ντεμπελέ στο 90+2′ που έγραψε το τελικό 0-4.

Στην κορυφή έστω και προσωρινά οι μπλαουγκράνα με 13 βαθμούς και την Ρεάλ να ακολουθεί με 12 αλλά και με ματς λιγότερο.

La Liga: Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής: