ΙΣΠΑΝΙΑ

LaLiga: Η Μπαρτσελόνα του Τσάβι «χτίζει» χαρακτήρα – Η Βαθμολογία

LaLiga: Η Μπαρτσελόνα απάντησε στα τρία πέναλτι της Λεβάντε και ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση

Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με σπασμένα φρένα συνεχίζει η Μπαρτσελόνα, η οποία πέτυχε μια ακόμα νίκη στη LaLiga δείχνοντας μάλιστα εκπληκτικά αντανακλαστικά.

Δεν είναι μόνο μια φονική επιθετική μηχανή, αλλά και ένα σύνολο που σιγά – σιγά «χτίζει» και χαρακτήρα.

Οι «μπλαουγκράνα» του Τσάβι επικράτησαν στο «Σιουτάτ ντε Βαλένσια» με 3-2 της Λεβάντε και έφτασαν τις επτά διαδοχικές νίκες στην Primera División.

Ένα παιχνίδι στο οποίο ο δρόμος της νίκης δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα. Κι αυτό διότι οι «γκρανότας», οι οποίοι δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό, έβαλαν τους Καταλανούς στα σχοινιά.

Ο κάπτεν των Βαλενθιάνων, Μοράλες σκόραρε από το σημείο του πέναλτι για το 1-0 (52΄), ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Ροζέρ ξανά από τα έντεκα βήματα αστόχησε.

Τότε, η Μπάρσα αφυπνίστηκε και με μπροστάρη τον Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε σε 1-1 (59΄). Εκεί λοιπόν που παραλίγο να πέσει στο καναβάτσο, το σύνολο του Τσάβι έφερε τούμπα την κατάσταση με τον Πέδρι (63΄).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Με το τρίτο πέναλτι που κέρδισαν, ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Μελέρο (83΄). Και κάπου εκεί, όλοι πίστεψαν ότι το νικηφόρο σερί των «μπλαουγκράνα» θα σταματούσε.

Αμ δε. Ο Λουκ Ντε Γιονγκ έδωσε το φιλί της ζωής στην Μπαρτσελόνα στις καθυστερήσεις (90+2΄) κρατώντας την στη δεύτερη θέση της LaLiga.

Βέβαια, όσο αξιοθαύμαστη κι αν είναι η άνοδος των Καταλανών, η Ρεάλ Μαδρίτης, όσο έχει τον Βινίσιους σε εκπληκτική κατάσταση, δεν χάνει τον τίτλο.