ΙΣΠΑΝΙΑ

Μέσι: Με την ακρίβεια μοιρογνωμονίου (vid)

Όταν ο Μέσι «εκτελεί» τη Βιγιαρεάλ με τον ίδιο τρόπο δυο φορές

Ο Λιονέλ Μέσι έχει μετατρέψει την εκτέλεση φάουλ εκτός περιοχής, κάτι σαν εκτέλεση πέναλτι.

Τα κατορθώματα του στη La Liga έχουν γίνει πρώτα θέματα σε όλη την ποδοσφαιρική υφήλιο.

Οι δε δύστυχοι, φίλοι της Βιγιαρεάλ έχουν γευτεί το ίδιο έργο, δύο φορές, στην ίδια εστία.

Στο προ ημερών επικό 4-4 ανάμεσα στο «κίτρινο υποβρύχιο» και την Μπαρτσελόνα, ο Μέσι με το μαγικό αριστερό πόδι, «ζωγράφισε», στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παράθυρο της εστίας των γηπεδούχων.

Όμως στην Ισπανία θυμήθηκαν μια παρόμοια εκτέλεση από τον Αργεντινό, στην ίδια εστία, πριν από δύο χρόνια.

Κατά σύμπτωση και το φετινό φάουλ και το προ διετίας είχαν μετατραπεί σε γκολ στο 90ό λεπτό.

Τι παρόμοια. Με ακρίβεια μοιρογνωμονίου ο Μέσι εκτέλεσε τα δύο φάουλ.

Καλύτερα κι από καρμπόν.

Και η La Liga δεν έχασε την ευκαιρία, ανέβασε το σχετικό βίντεο, με τις εκτελέσεις από τις διαφορετικές γωνίες.

Οι πιο παρατηρητικοί θα δουν τη μία και μόνη διαφορά στις δύο φάσεις.

Για την ιστορία στο φάουλ του 2019 ο Μέσι μείωσε σε 4-3, πριν ο Σουάρες γράψει το 4-4 στις καθυστερήσεις.

Σε εκείνο του 2017 ο αρχηγός της Μπαρτσελόνα είχε διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Δείτε το σχετικό βίντεο που ανέβασε η La Liga και απολαύστε την τέχνη του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μέσι: Με την ακρίβεια μοιρογνωμονίου (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.