ΙΣΠΑΝΙΑ

Νίκη η Μπαρτσελόνα στο «αντίο» του Ινιέστα (vid)

Με γκολ του Φιλίπε Κουτίνιο στο 57ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ σε μία αναμέτρηση που πέρασε σε δεύτερη μοίρα λόγω του Αντρές Ινιέστα.

Απολαύστε το καταπληκτικό coreo που ετοίμασαν οι φίλοι της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε, πριν από το τελευταίο ματς του βετεράνου άσου με τη φανέλα των “μπλαουγκράνα”.

Στο αγωνιστικό σκέλος η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη χάρη σε μία εκπληκτική ατομική προσπάθεια και σουτ του Κουτίνιο στο 57′.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ θα έπρεπε να είχε πάρει το προβάδισμα στο 41′, όταν ο Χούνμι υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Η είσοδος του Λιονέλ Μέσι στο 68′ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι απείλησαν με τους Ντένις Σουάρεθ (69’) και Μέσι (77’).

Το highlight του ματς, βέβαια, δεν ήταν άλλο από την αποθέωση του Ινιέστα στο 82′, τη στιγμή δηλαδή που αντικαταστάθηκε από τον Πάκο Αλκάθερ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Νέλσον Σεμέδο, Πικέ, Μίνα, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Κοουτίνιο (67′ Μέσι), Ινιέστα (82′ Πάκο Αλκάθερ), Ουσμάν Ντεμπελέ (53′ Ντένις Σουάρεθ), Λουίς Σουάρες.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μογιά, Αρίτς Ελουστόντο (71′ Οντριοθόλα), Ραούλ Νάβας, Ντιέγκο Γιορέντε, Ντε λα Μπέγια, Ιγιαραμέντι, Θουρουτούθα (89′ Θουρουτούθα), Γιανουζάι (62′ Κανάλες), Οϊαρθάμπαλ, Χουάνμι, Ουίλιαν Ζοζέ.

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής

Σάββατο (19/5)

Θέλτα – Λεβάντε 4-2 (29′, 63′ Γκόμες, 41′, 48′ Άσπας – 12′ Ροσίνα, 74′ Μοράλες)

Λεγανές – Μπέτις 3-2 (28’ Σιόβας, 64’ Ναράνχο, 79’ Άμβραμπατ / 20’ Κάμπελ, 76’ Σανάμπρια)

Σεβίλλη – Αλαβές 1-0 (28’ Μπεν Γεντέρ)

Μάλαγα – Χετάφε 0-1 (73’ πεν. Ρεμί)

Λας Πάλμας – Ζιρόνα 1-2 (14’ πεν. Καλέρι – 5’, 42’ Στουάνι)

Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (70’ Μαρτίνες, 85 Καστιγέχο – 11’ Μπέιλ, 32’ Κριστιάνο Ρονάλντο)

Κυριακή (20/5)

Βαλένθια – Λα Κορούνια 2-1 (28’ Ζάζα, Γουέδες 77’ – 80’ Λούκας)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Εσπανιόλ 0-1 (9′ Νταβίντ Λόπεθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Έιμπαρ 2-2 (42′, 60′ Τόρες – 35′ Κίκε, 70′ Πένια)

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (57′ Κουτίνιο)