ΙΣΠΑΝΙΑ

Πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου με «5άρα» η Μπαρτσελόνα (vid)

Με δύο γκολ από τον Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα διέλυσε τη Λεγανές στο Καμπ Νου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισπανίας.

Πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου με «5άρα» η Μπαρτσελόνα
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Λεγανές. Οι Καταλανοί διέλυσαν την ομάδα του Δημήτρη Σιόβα με 5-0 εντός έδρας και πήραν το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4’ με τον Γκριζμάν, ενώ το ημίχρονο έληξε στο 2-0 μετά και το τέρμα του Λενγκλέ.

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε διάθεση να κατεβάσει ρυθμούς κι έτσι στο δεύτερο μέρος σημείωσε ακόμη τρία τέρματα. Τα δύο πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι στο 58’ και το 89’, ενώ ενδιάμεσα είχε βρει δίχτυα και ο Αρτούρ (77’)

Σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Δημήτρης Σιόβας για τους φιλοξενούμενους, έχοντας επιστρέψει από τον τραυματισμό του.

Κύπελλο Ισπανίας: Τα αποτελέσματα στους «16»

Τρίτη 28/1

Τενερίφη – Μπιλμπάο 2-4 πεν. (3-3)

Τετάρτη 29/1

Ράγιο Βαγεκάνο – Βιγιαρεάλ 0-2  (83’ Νίνο Φερ, 85’ Καθόρλα)

Λεονέσα – Βαλένθια 0-0 (2-4 πέν.)

Σοσιεδάδ – Οσασούνα 3-1 (33′ , 69′ Ίσακ, 61′ Όντεργκαρντ-36′ Καρντόνα)

Σαραγόσα – Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (6′ Βαράν, 32′ Λούκας, 72′ Βινίσιους, 80′ Μπενζεμά)

Μπανταχόθ – Γρανάδα 2-3