ΙΣΠΑΝΙΑ

Πρωτοπόρος η Σεβίλλη (vid)

Στην κορυφή της βαθμολογίας μετά τη νίκη επί της Θέλτα με 2-1

Η Σεβίλλη ήθελε να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο το δώρο της Αλαβές, που επικράτησε της Ρεαλ Μαδρίτης, ώστε να βρεθεί στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος και το κατάφερε.

Αντίθετα η Θέλτα έψαχνε τη νίκη καθώς την αγνοεί από την πρώτη μέρα του Σεπτεμβρίου, όταν είχε κάμψει την αντίσταση της Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-0.

Η φορμαρισμένη στο πρωτάθλημα Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με τον Σαράμπια, όταν αυτός σκόραρε με κεφαλιά στο 39ο λεπτό. Στο 56’ και 58’ ο Αραούχο δέχεται δύο κίτρινες κάρτες και αφήνει τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες.

Δύο λεπτά αργότερα Βάσκεθ, Σαράμπια κρύβουν τη μπάλα, αυτή εμφανίζεται ανάμεσα στην κενή εστία του Άλβαρεζ και στα πόδια του Μπεν Γιεντέρ, ο τελευταίος την σπρώχνει πέραν της γραμμής, σκοράροντας έτσι το 7ο γκολ του σε 6 εμφανίσεις.

Το μόνο που κατάφερε η Θέλτα είναι να μειώσει με εξαιρετικό τέρμα από τον Σοφιάν Μπουφάλ στο 85ο λεπτό.

Πλέον η Σεβίλλη περιμένει το αποτέλεσμα της τελευταίας αναμέτρησης της αγωνιστικής μεταξύ Βαλένθια και Μπαρτσελόνα. Εάν οι «νυχτερίδες» αποφύγουν την ήττα, οι Σεβιγιάνοι θα καλωσορίσουν την 9η στροφή της La Liga ως πρωτοπόροι.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βατσλίκ, Καρίσο, Κιάερ, Γκόμες, Νάβας, Σαράμπια, Μπανέγα (92’ Μέσα), Βάσκες, Αράνα, Σίλβα, Μπεν Γιεντέρ (79’ Πρόμες).

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρες, Αραούχο, Καμπράλ, Ρονκάλια, Μάγιο, Λόμποτκα, Μπελτράν, Γιούνκα (83’ Αλόνσο), Άσπας (70’ Μπουφάλ), Σίστο (46’ Έκερτ), Γκόμες.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (6/10)

Μπιλμπάο – Σοσιεδάδ 1-3 (32′ Μουνιαΐν – 30′ πεν., 74′ πεν. Ογιαρθάμπαλ, 47′ Σανγκάγι)